GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamitaj mnie Zapomniae haso?

Polska gospodarka jest w gorszej sytuacji niż wcześniej oceniano?

1 października 2020, 10:42 / źródło: MarketNews24.pl / zdjęcie: pixabay
Polska gospodarka jest w gorszej sytuacji niż wcześniej oceniano?

Najnowsze dane o polskiej gospodarce są gorsze niż może się to wydawać. Można się o tym przekonać, gdy uwzględnimy inflację i jej wpływ na wskaźniki dotyczące wielkości produkcji i sprzedaży.

Znane są już zweryfikowane dane GUS o gospodarce w sierpniu. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 0,5%, wobec wzrostu o 4,4% w sierpniu 2019 r.

Co bardzo istotne, w porównaniu z lipcem br. sprzedaż spadła o 2,4%. W okresie styczeń-sierpień 2020 r.  sprzedaż zmalała r/r o 3,5%. Zaskakujące są np. dane dotyczące sprzedaży komputerów, która w sierpniu zmalała r/r o 32 %. Produkcja pieczywa była mniejsza o 20 proc.

- Sierpniowe dane przynoszą rozczarowanie, względnie dobrze wypadły jedynie dane z rynku pracy – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Duży spadek odnotowała produkcja budowlano-montażowa, która jest szczególnie istotna dla koniunktury gospodarczej w dłuższym okresie.

Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w sierpniu br. była niższa o 12,1% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 2,6%) oraz niższa o 3,5% w stosunku do lipca 2020 roku (przed rokiem spadek o 2,2%).

Zmiana jest bardzo ważna, bo dane za okres maj-lipiec były pozytywnym zaskoczeniem. Optymistycznie patrzono na odbudowę popytu konsumpcyjnego, obawy były związane przede wszystkim z inwestycjami.

- O ile budżet państwa wpompował w gospodarkę duże pieniądze, to widać, że w coraz trudniejszej sytuacji są samorządy, które muszą ograniczać inwestycje, co widać na przykładzie Warszawy – komentuje ekspert. - Efekt oddziaływania tzw. tarcz antykryzysowych przemija, negatywne domino oddziaływania zostało uruchomione.

Z OSTATNIEJ CHWILI

Nowy pakt migracyjny
1 października 2020, 10:39 0 komentarzy
pokaz więcej

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj si

Zapamitaj mnie Zapomniae haso?

Zarejestruj si

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby uatwi użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz si na ich używanie oraz zapisanie w pamici urzdzenia.
Polityka Prywatnoci    AKCEPTUJ