GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
opinie

Rybacki: Silniejszy wzrost inflacji we wrześniu

1 października 2020, 10:59 / źródło: opracowanie autorskie PIE / zdjęcie: pixabay

Inflacja wzrosła we wrześniu. Spodziewamy się małych wahań w 4kw. CPI zanotuje większy spadek na początku 2021 r., jednak dalej oscylować będzie w granicach celu NBP.

Według wstępnego szacunku inflacja wzrosła we wrześniu z 2,9% do 3,2%r/r. powyżej mediany prognoz dziennika Parkiet (2,9%). Komentarz GUS wskazuje, że jest to głównie efekt ponownego wzrostu inflacji bazowej– na podstawie bieżących danych szacujemy, że we wrześniu wskaźnik wzrósł do 4,3%r/r. Zaskoczenie najprawdopodobniej wywołały zmiany cen edukacji bądź biletów lotniczych.

Spodziewamy się, że nadchodzące miesiące przyniosą stosunkowo małą zmienność inflacji. Część bazowa będzie powoli obniżać się, ale zmiany powinny równoważyć rosnące ceny paliw. Silniejsze zmiany nastąpią dopiero w 1kw – oczekujemy krótkotrwałego spadku CPI nawet do 1,7%r/r - głównie z uwagi na niekorzystne efekty statystyczne. Prognozujemy, że inflacja będzie kształtować się nieco powyżej celu NBP (2,5%r/r)w kolejnych kwartałach.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ