GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamitaj mnie Zapomniae haso?

Rybacki: Silniejszy wzrost inflacji we wrześniu

1 października 2020, 10:59 / źródło: opracowanie autorskie PIE / zdjęcie: pixabay
Rybacki: Silniejszy wzrost inflacji we wrześniu

Inflacja wzrosła we wrześniu. Spodziewamy się małych wahań w 4kw. CPI zanotuje większy spadek na początku 2021 r., jednak dalej oscylować będzie w granicach celu NBP.

Według wstępnego szacunku inflacja wzrosła we wrześniu z 2,9% do 3,2%r/r. powyżej mediany prognoz dziennika Parkiet (2,9%). Komentarz GUS wskazuje, że jest to głównie efekt ponownego wzrostu inflacji bazowej– na podstawie bieżących danych szacujemy, że we wrześniu wskaźnik wzrósł do 4,3%r/r. Zaskoczenie najprawdopodobniej wywołały zmiany cen edukacji bądź biletów lotniczych.

Spodziewamy się, że nadchodzące miesiące przyniosą stosunkowo małą zmienność inflacji. Część bazowa będzie powoli obniżać się, ale zmiany powinny równoważyć rosnące ceny paliw. Silniejsze zmiany nastąpią dopiero w 1kw – oczekujemy krótkotrwałego spadku CPI nawet do 1,7%r/r - głównie z uwagi na niekorzystne efekty statystyczne. Prognozujemy, że inflacja będzie kształtować się nieco powyżej celu NBP (2,5%r/r)w kolejnych kwartałach.

Z OSTATNIEJ CHWILI

Nowy pakt migracyjny
1 października 2020, 10:39 0 komentarzy
pokaz więcej

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj si

Zapamitaj mnie Zapomniae haso?

Zarejestruj si

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby uatwi użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz si na ich używanie oraz zapisanie w pamici urzdzenia.
Polityka Prywatnoci    AKCEPTUJ