GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Niedzielski: Sektor prywatny oferuje ponad 1 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19

22 października 2020, 15:28 / źródło: MarketNews24.pl / zdjęcie: pixabay
Niedzielski: Sektor prywatny oferuje ponad 1 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19

Sektor prywatny oferuje ponad 1 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Obecnie w systemie opieki zdrowotnej jest 17,6 tys. łóżek, zarezerwowanych dla pacjentów z COVID-19, w ciągu półtora tygodnia planowane jest ich zwiększenie do 30 tys.

"W wyniku naszych rozmów [z sektorem prywatnym], baza łózek dostępnych na cele COVID-owe, powiększy się o 1 tys. łózek. Mamy deklarację z systemu prywatnego na 1 tys. łózek, które są bardzo realnym wsparciem" - powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Łóżka te mają zostać włączone do puli, zarządzanej przez zespoły kryzysowe na poziomie województw.

"Chcemy się włączyć, bardzo nam na tym zależy i jesteśmy na to gotowi. […] Myślę, że potrzebujemy około półtora tygodnia, żeby się uruchomić. Chcemy zaoferować w pierwszej fazie około 700 łóżek i dojść jak najszybciej do ponad tysiąca" - powiedziała prezes Lux Medu i wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz.

Doprecyzowała, że chodzi o 1 046 łóżek w 18 szpitalach. Sektor prywatny chce przekazać na potrzeby leczenia pacjentów z COVID m.in. warszawski szpital św. Elżbiety.

Niedzielski poinformował, że szpitale te będą rozliczały się z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) na zasadach, jakie NFZ oferuje szpitalom publicznym.

Pytany o liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19, powiedział: „jeżeli teraz mówimy o liczbie łózek mniej więcej 17,6 tys. […] ostatni raport dzienny to w perspektywie półtora tygodnia chcemy dojść do liczby mniej więcej 30 tys".

Przed tygodniem Niedzielski zapowiadał podwojenie liczby łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID -19 (było ich wówczas 15 tys.) w wyniku przekształcenia części szpitali powiatowych (10 tys. łózek), oddziałów internistycznych lub części tych oddziałów w dawnych szpitalach wojewódzkich (3 tys.) i włączenia podmiotów prywatnych (m.in. Lux Medu).

W miastach wojewódzkich mają tez powstać tzw. szpitale tymczasowe; w pierwszej kolejności w woj. mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim. W woj. mazowieckim taki szpital (docelowo na 1 tys. łóżek) powstaje na Stadionie Narodowym.

Dzisiaj rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 107 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 214 686 osób. Łącznie zmarło 4 019 osób. Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 10 091 osób, 378 348 było objętych kwarantanną, 47 314 - nadzorem epidemiologicznym. Zajętych było 812 respiratorów. Za zdrowych uznano 102 204 pacjentów.

(ISBnews)

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ