GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
news

Morawiecki: Pojawienie się szczepionki bardzo prawdopodobne już w I 2021 r.

31 października 2020, 13:34 / Zrodlo: Warszawa, ISBnews / zdj. Pixabay

Bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki przeciw COVID-19 już w styczniu przyszłego roku, dla tych wszystkichm, którzy tego najbardziej potrzebują tj. dla seniorów i służb medycznych, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że uczestniczył w spotkaniu Rady Europejskiej online. 

"Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van de Leyen zaprezentowała plan szczepień i bardzo prawdopodobne pojawienie się szczepionki już w styczniu dla tych wszystkich dostępnej, którzy najbardziej tego potrzebują i starszych i dla służb medycznych" – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej. Później, w kolejnych miesiącach ta szczepionka ma być dostępna szerzej.

Premier podkreślił, że szczepienie odbywałoby się na zasadzie dobrowolności.  

Przypomniał, że Polska wpłaciła pulę do budżetu Unii Europejskiej po to, aby Komisja mogła dokonać zakupu dla państw UE.

Komisja Europejska podpisała umowy z firmami farmaceutycznymi na zakup potencjalnych szczepionek, m.in. z  Sanofi i GSK. Prowadzi też  rozmowy w sprawie umów z innymi producentami szczepionek: Johnson&Johnson, CureVac, Moderna i BioNTech. We wrześniu podczas debaty w komisjach Parlamentu Europejskiego przedstawiciele Sanofi i CureVac potwierdzili swoje zobowiązanie do wyprodukowania 1 mld dawek szczepionki przeciw COViD-19 w 2021 r.

(ISBnews)

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ