GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
ekonomia i finanse

Czy wybory w USA jeszcze bardziej pogrążą rynki w niepewności?

3 listopada 2020, 23:50 / zrodlo: marketnews24.pl / zdj. Pixabay

Pomimo dużej przewagi sondażowej J.Bidena o wyniku wyborów prezydenckich zdecydować mogą głosy oddawane listownie, których przeliczanie zakończy się najpóźniej.  Niepewność może przedłużać się na kolejne dni, dotyczyć będzie rynku walutowego i kursów akcji. W środę na pewno nie poznamy bowiem jeszcze wiążących wyników wyborów prezydenckich w USA.

Zmienność cen będzie dotyczyć szczególnie tych spółek, które mogą najwięcej zyskać bądź stracić, zależnie od tego kto zostanie prezydentem.  - Z perspektywy amerykańskich rynków finansowych wygrana Joe Bidena byłaby korzystna dla spółek z sektora odnawialnych źródeł energii i taki wariant mocno obstawiali inwestorzy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Leściorz, ekspert CMC Markets.

– Spółki te są już na szczytach, są jak napompowany balon.  Dla rynków finansowych to jednak wygrana D.Trumpa wydaje się bardziej korzystna, ponieważ będzie kontynuował politykę wspierania mniejszych spółek i walkę z monopolistami.  - Istotne jest też, że dla pobudzenia słabnącej gospodarki USA D.Trump będzie dążył do obniżenia podatków dla firm – dodaje ekspert CMC Markets.  Natomiast dla krajów UE wygrana J.Bidena byłaby korzystniejsza, ze względu na kontekst wojen handlowych, skoncentrowanych wokół konfliktu USA-Chiny, ale dotyczących także sporów z Europą.  W sondażach prowadzi J.Biden, więc ewentualne zwycięstwo D.Trumpa byłoby prawdziwym zaskoczeniem, a w efekcie zmiany cen walut czy akcji byłyby na pewno większe, być może nawet skokowe. Niemniej jednak niepewność i związana z nią zmienność cen będą towarzyszyć inwestorom jeszcze przez kolejne dni, niezależnie od tego, kto ostatecznie zamieszka w Białym Domu.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ