GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
biznes

Piechociński dla PolishBrief: Nie tylko wyborami amerykańskimi żyje polski biznes

4 listopada 2020, 23:56 / Zrodlo: opracowanie własne / zdj. Janusz Piechocinski archiwa

Ekscytacja politycznymi wydarzeniami w USA łącznie z szerokimi debatami co da nam politycznie i ekonomicznie Trump a z czego zrezygnuje albo dołoży w relacjach z UE i Polską Baiden nie powinna wysysać z polskiej debaty rozmowy i analiz  ekonomicznych konsekwencji rosnącej fali pandemii.  

Mamy już wiele zweryfikowanych informacji z przedsiębiorstw, poszczególnych branż i rynków po 3 kwartałach. A decyzje z ostatnich kilku dni dotykające samego biznesu i jego otoczenia są bardzo pesymistyczne i o ogromnych konsekwencjach. W efekcie pogarszają się nastroje w biznesie: przedsiębiorcy rezygnują z ambitnych celów biznesowych i stawiają na przetrwanie. Liderzy nie chcą planować przyszłości, funkcjonują w trybie walki i są zmęczeni - wynika z raportu “Polski biznes w sytuacji pandemii”. Ponad 1/3 firm z sektora handlu detalicznego w woj. opolskim i niemal 21 proc. przedsiębiorstw usługowych w woj. świętokrzyskim obawiało się, że rozwój epidemii w październiku może zagrażać stabilności ich firmy. Liczba niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych) sięgnęła 124, a więc była wyższa o 34,8 proc. niż w sierpniu i o 22,8 proc. większa niż przed rokiem. Liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 92, notując wzrost o 35,2 proc. w skali miesiąca i o 76,9 proc. w ujęciu rocznym. W IV kwartale najwięcej zwolnień planują firmy z branży turystycznej i gastronomicznej. W pierwszych ośmiu miesiącach 2020 r. w polskim sektorze bankowym ubyło 5,6 tys. etatów. Obecnie banki dają pracę 151,3 tys. osób. Dobra wiadomość : co najmniej 20 mld zł trafi do polskich firm z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego nie powinna nas uspakajać bo to przysłowiowa kropla, która skały nie drąży. Piwoszy zaś martwi informacja, ze rynek piwowarski jest w zapaści z powodu pandemii.

Przykład wyniki Grupy Żywiec: przychody wzrosły o 6 proc., a koszty produkcji i opakowań o 13 proc. a przecież  Polska jest drugim po Niemczech największym producentem piwa w UE, z produkcją na poziomie 40 mln hektolitrów piwa rocznie.     Eksport przy takiej relacji złotego do dolara i euro trzyma się na razie dobrze wspierany rosnącym światowym zapotrzebowaniem na żywność a przecież mamy istotny udział i w PKB i w exporcie sektora rolnego i przetwórczego. Jednak pamiętać należy ze bardzo mocno wzrosły koszty prowadzenia działalności, mamy wysoką inflację ( najwyższą w UE ) i dalej w skupie produktów rolnych mizerię dla producentów rolnych   przy drożejącej żywności w sklepach. A za rogiem dla tego sektora czai się już obok znanego już z wielkich konsekwencji ASF(liczba padłych bądź zlikwidowanych z powodu ASF świń w 2020 r. w Polsce wyniosła 56 911) , ptasia grypa i nieuchronny twardy BREXIT. Polityczna „5 Prezesa „ wywołała niepokoje i protesty społeczne i osłabiła naszą pozycję na rynkach koszer i halal a przecież pamiętać trzeba ze jesteśmy pierwszym producentem i eksporterem kurczaka.

Polska jest piątym co do wielkości producentem mleka i trzecim co do wielkości stad krów mlecznych w Unii Europejskiej. Co z robić z krowami których hodowla nie przynosi już satysfakcjonujących rezultatów? Tzw. „krowina” słabo przecież sprzedaje się w Polsce i UE. W 1 połowie 2020 pogorszyła się przeciętna rentowność przemysłu drobiarskiego. W relacji r/r rentowność sprzedaży brutto zmniejszyła się do 1,64%, a po opodatkowaniu do 1,27%. Przedsiębiorstwa zyskowne stanowiły zaledwie 63,3% wszystkich przedsiębiorstw przemysłu drobiarskiego. W 1 połowie 2020 dodatnie saldo handlu zagranicznego produktami drobiowymi spadło do 1,3 mld euro, tj. o 6,3%.Trzeci kwartał nie poprawił istotnie tej sytuacji.   Nawet pozytywna informacja o tym, ze pandemia nie zaszkodziła rynkowi produktów i usług dla zwierząt (wart jest już 5 miliardów złotych i stale rośnie, budząc zainteresowanie funduszy inwestycyjnych)  nie poprawia zasadniczo nastrojów.   Za chwilę słabość złotego uderzy mocno w import zaopatrzeniowy i pogorszy koniunkturę i konkurencyjność znacznej części polskiego przemysłu.   W ciągu 7 miesięcy z lokat odpłynęła niemal co czwarta złotówka; jest to najmocniejszy odpływ w historii - szacunki HRE Investments. Najnowsze dostępne dane NBP sugerują, że w ciągu roku oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty spadło 11-krotnie do 0,14% .W ciągu ostatnich trzech miesięcy zloty stracił do euro 5 proc., podobnie do dolara. Indeks WIG20 zanotował w tym czasie spadek o ponad 15 proc. Pamiętajmy tez o skrajnie pogarszających się możliwościach polskiego samorządu. Przedstawione przez Ministerstwo Finansów prognozy dotyczące dochodów samorządów w 2021 r. są zbyt optymistyczne( z oceny Aesco Group). Już w tym roku ponad 90 samorządom w Polsce grozi utrata płynności finansowej. Zdaniem analityków, w zależności od scenariusza, szacowany ubytek w PIT dla samorządów wyniesie w 2020 r. około 5,3 - 6,9 mld zł. Ile więc przetargów samorząd ogłosi dla polskich wykonawców w 2021? Do tego dodać należy, powiem wprost, DRAMAT na rynku energetycznym: ponad 20 mln ton na składach przy kopalniach, elektrowniach i w handlu węgla kamiennego, najwyższa  cena energii elektrycznej  w UE i tak już od kilkunastu miesięcy stabilizowana rekordowym historycznie wzrostem importu i fatalne wyniki spółek energetycznych od 2016 roku zaangażowanych w stabilizacje górnictwa.

Wystarczy powiedzieć jak jest na przykładzie Tauronu.  Od 2015 do połowy 2020 roku Tauron Wydobycie dostał od grupy aż 3,4 mld zł wsparcia, z tego 1 mld zł w postaci dokapitalizowania, a 2,4 mld zł w formie pożyczek, dotychczas niespłaconych. Te kwoty przekładają się na poziom zadłużenia i możliwości inwestycyjne. W sierpniu Tauron wyemitował obligacje o wartości nominalnej 1 mld zł, w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju objął obligacje o łącznej wartości nominalnej 240 mln zł.    Największy wygrany pandemicznych kłopotów e –commerce bije rekord za rekordem. W 2020 przekroczona zostanie magiczna liczba 10 milionów Polaków, którzy regularnie dokonują zakupów w Internecie. W 2023 może być ponad 12 milionów. Jednak już budownictwo do połowy roku w dobrej kondycji zwalnia. Widać to w mieszkaniówce, w biurach i magazynach, które siłą rozpędu mają świetne wskaźniki- oddano do użytku ponad 1 mln mkw. nowej powierzchni. Ostrzeżeniem dla komercyjnych nieruchomości muszą być niepokojące sygnały z rynku biurowego: Tylko w okresie lipiec-wrzesień firmy wynajęły o 40 proc. mniej powierzchni niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wpływ koronawirusa na rynek biurowy będzie widoczny w 2021 roku. Już rośnie liczba pustostanów.  

Autor: Janusz Piechociński - Poseł na Sejm I i II kadencji, IV kadencji oraz VI i VII kadencji. W latach 2012–2015 wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki,

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ