GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
opinie

Listwoń: Zniesienie obliga giełdowego zmniejszy obrót energią na giełdzie

6 listopada 2020, 12:52 / Zrodlo: ISBNews / zdj. Pixabay

Ewentualne zniesienie obliga giełdowego na handel energią elektryczną zmniejszy obroty energią na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), ale spółka liczy, że mimo to handel odbywałby się przede wszystkim na giełdzie, ocenił wiceprezes TGE Piotr Listwoń.

"Nie zapadły jeszcze decyzje odnośnie obliga giełdowego na handel energią, nie wiemy czy będzie to całkowite zniesienie, czy jedynie zmniejszenie. Przy zniesieniu obliga giełdowego możliwy jest spadek obrotów na TGE, ale zakładamy, że giełda pozostanie miejscem handlu energią dla wszystkich uczestników rynku. Pracujemy nad tym, żeby giełda była dla nich platformą pierwszego wyboru" - powiedział Listwoń podczas wideokonferencji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

Jak zaznaczył, już sama informacja o planach zniesienia obliga giełdowego powoduje zmniejszenie wolumenów handlu energią.

"Dla nas ważne jest, żeby niezależnie od decyzji w sprawie obliga uczestnicy rynku chcieli handlować na giełdzie i nad tym pracujemy. Liczę na to, że handel w dalszym ciągu będzie się odbywał przede wszystkim na giełdzie" - dodał.

Podkreślił jednocześnie, że ze względu na różne wyłączenia efektywnie obligo giełdowe już dzisiaj nie wynosi 100%, a ok. 55-60%.

Towarowa Giełda Energii (TGE) to spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

(ISBnews)

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ