GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
opinie

Łon z RPP: Projekcja NBP przemawia za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian

10 listopada 2020, 12:05 / Zrodlo: ISBNews / zdj. Pixabay

Opublikowana dziś projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przemawia za utrzymywaniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon. Według niego, stopy procentowe powinny pozostać bez zmian do końca kadencji obecnej RPP (tj. przynajmniej do początku 2022 r.).

"Uważam ponadto, że treść aktualnej projekcji inflacji oraz PKB przemawia za utrzymywaniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Szczególnie cieszy to, że z projekcji listopadowej wynika, że realna skala spadku PKB w tym roku w naszym kraju będzie znacząco niższa, niż wynikałoby to z projekcji lipcowej" - napisał Łon w artykule zamieszczonym na portalu wGospodarce.pl.

"W świetle uwarunkowań makroekonomicznych sądzę, że najbardziej optymalne byłoby utrzymywanie przez polski bank centralny stóp procentowych na aktualnym poziomie do końca obecnej kadencji RPP" - dodał.

Według niego, dobrze byłoby uniknąć scenariusza wprowadzenia ujemnych stóp procentowych.

"Doświadczenie pokazuje bowiem, że są one charakterystyczne dla krajów, w których mamy do czynienia raczej ze stosunkowo niskim tempem wzrostu gospodarczego. Obniżka stóp procentowych do poziomu ujemnego mogłaby więc wywołać u uczestników życia gospodarczego przekonanie, że sytuacja gospodarcza jest na tyle niepokojąca, że wymaga wprowadzenia stóp ujemnych. Mogłoby to bowiem rodzić przekonanie, że stopy ujemne staną się elementem rzeczywistości gospodarczej przez bardzo wiele lat" - napisał członek RPP.

Podkreślił jednocześnie, że gdyby jednak wprowadzenie ujemnych stóp procentowych było niezbędne, nie należy się wahać i należy tylko po prostu przekonać uczestników życia gospodarczego, że jest to rozwiązanie przejściowe. Według niego, można by np. zastosować rozwiązanie polegające na tym, że w razie konieczności łagodzenia polityki pieniężnej tylko jedna ze stóp procentowych NBP byłaby ujemna, a pozostałe dodatnie lub zerowe.

Łon wskazał też, że projekcja NBP wskazuje na szanse na uniknięcie w Polsce deflacji.

"Jestem bardzo zadowolony z tego, że prawdopodobieństwo pojawienia się deflacji w naszym kraju w najbliższych latach jest, jak wynika to z najnowszej projekcji inflacji bardzo nieznaczne. Uporczywy spadek cen artykułów i usług konsumpcyjnych związany z występowaniem deflacji oznaczałby bowiem, że producenci i usługodawcy zmuszeni są obniżać ceny swych towarów i usług. Świadczyłoby to o osłabieniu dynamiki popytu konsumpcyjnego, co mogłoby zwiększyć prawdopodobnie likwidowanie miejsc pracy przez pracodawców" - napisał członek władz monetarnych.

Według centralnej ścieżki projekcji NBP, inflacja konsumencka wyniesie 3,4% w 2020 r., po czym spowolni do 2,6% r/r w 2021 r. i wyniesie 2,7% w 2022 r. Według projekcji z lipca, inflacja konsumencka miała wynieść 3,3% w 2020 r., 1,5% w 2021 r. i 2,1% w 2022 r.

Według najnowszej projekcji, spadek PKB sięgnie 3,5% w tym roku, a następnie Polska osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie 3,1% w 2021 r. i 5,7% w 2022 r. W raporcie z lipca 2020 r. NBP spodziewał się, że wzrost gospodarczy Polski wyniesie 5,4% w 2020 r. i 4,9% w 2021 r. i 3,7% w 2022 r.

(ISBnews)

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ