GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
gospodarka

Azja wypełnia lukę po USA i UE

20 listopada 2020, 23:47 / Asia Times / zdj. Pixabay

Podczas gdy europejskie elity zmagają się ze skutkami epidemii, a amerykanie wybierają prezydenta, azjatyckie tygrysy budzą się z zimowego snu, gotowe by przejąć inicjatywę.

Po 8 latach negocjacji państwa Azji, w tym m.in. historyczni wrogowie Korea Południowa, Japonia i Chiny, ogłosiły zawarcie umowy o wolnym handlu (RCEP). RCEP odpowiada za ok. 30% światowej produkcji i stanowi bardo poważną konkurencję dla UE i USA. Zawarcie RCEP zadziwia analityków nie tylko ze względu na potencjał gospodarczy nowego paktu, ale także ze względu na wydźwięk polityczny porozumienia. Administracja USA od dłuższego czasu próbowała zbliżyć ze sobą Japonię i Koreę, bez powodzenia. Chiny w ramach RCEP właśnie tego dokonały, przejmując symboliczne przewodnictwo polityczne w tej części świata i pozostawiając USA i UE poza sceną.

Paradoksalnie, komentatorzy wskazują, że gospodarczo RCEP może być korzystniejsza dla innych państw Azji niż Chin. Ma ułatwić Japoni, Korei i Tajwanowi na bezpośredni inwestycje w krajach dysponujących obecnie podobną lub tańszą siłą roboczą od China, ułatwiając dywersyfikację łańcuchów dostaw. Wciąż, RCEP jest wyrazem pragmatyczności orientu kontrastującej z Europą skłóconą o wizję unii i silnie podzielonymi USA. Azja rośnie w siłę nawet pomimo historycznych, równie poważnych co w Europie zaszłości. Siła UE tymczasem powoli maleje. Do 2050 Europa będzie odpowiadać jedynie za 20% PKB i 4% populacji świata. To czas, w którym jedność i współpraca w osiąganiu wspólnych celów jest niezbędna.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ