GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
bezpieczeństwo

UE nie posiada niezbędnych zdolności obronnych

24 listopada 2020, 23:45 / EDA / zdj. Pixabay

Zakończył się pierwszy w historii przegląd europejskiego otoczenia obronności. Jego wynikiem jest wydanie sprawozdania dotyczące skoordynowanego rocznego przeglądu wzakresie obronności (CARD). Wnioski CARD nie napawają optymizmem.

Przegląd potwierdza, że obronność UE jest rozdrobniona, słabo skoordynowana i mało innowacyjna. Państwa jako priorytet traktują krajową obronność; współpraca na poziomie UE nie jest standardem i ustępuje współpracy w ramach NATO. Wydatki na obronność są znacznie poniżej uzgodnionych zbiorczych poziomów referencyjnych. Sprzęt poszczególnych wojsk narodowych jest wzajemnie niekompatybilny (duże zróżnicowanie technologiczne).

Zidentyfikowane obszary współpracy obejmują m.in. siły lądowe, powietrzne i morskie, cyberbezpieczeństwo oraz przestrzeń kosmiczną. Wyznaczono także 6 obszarów priorytetowych współpracy, mające w założeniu zwiększać efektywność obrony w krótkim i średnim terminie. Obszary te obejmują m.in. stworzenie lub pozyskanie czołgu nowego generacji MBT, współpracę w zakresie przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym, działania obronne w kosmosie.

Czy to początki armii europejskiej?

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ