GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
ekonomia i finanse

Executive Brief: Czy powinieneś obawiać się inflacji?

1 grudnia 2020, 23:45 / Zrodlo: opracowanie własne / zdj. Pixabay

Według badań opinii społecznej, Polacy boją się inflacji bardziej niż utraty pracy. Rada Polityki Pienięznej opublikowała właśnie raport inflacja - listopad 2020 r. w którym prezentuje swoją ocenę czynników makroekonomicznych wpływających na inflację. Polish Brief przedstawia kluczowe wnioski z raportu.

1. Spowolnienie światowej gospodarki i niskie ceny ropy naftowej (poniżej poziomów z 2019 r.) doprowadziły do ustabilizowania cen konsumpcyjnych na niskim poziomie.

2. W strefie euro rządzi deflacja. Inflacja w USA utrzymywała się na poziomie niższym niż na początku rok, choć wzrosła w ostatnich miesiącach.

3. Większość banków centralnych na świecie utrzymywało ekspansywną politykę monetarną, historycznie niskie stope procentowe i skup aktywów. Uczestnicy rynków finansowych oczekują utrzymywania stóp na obecnym lub niższym poziomie w najbliższych latach.

4. Roczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce kształtowała się w ostatnich miesiącach w pobliżu 3% (spadek w porównaniu do 4,5% w 1Q 2020 r.). Dodatnio na inflację oddziaływała wyższa dynamika cen paliw I towarów nieżywnościowych (odzieży i obuwia) oraz wzrosty opłat za wywóz śmieci i ceny towarów akcyzowych. Ujemnie na inflację wpływał m.in. spadek dynamiki cen żywności wobec tanich surowców rolnych I spadku cen mięsa.

5. Według projekcji RPP w 2020 r. inflacja powinna utrzymywać się na podwyższonym poziomie, by następnie spaść w 2021 r. (opóźniony efekt spadku konsumpcji). W 2022 r. inflacja ma wzrosnąć wraz ze wzrostem aktywności gospodarczej. Projektowana inflacja CPI będzie oscylowała w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 pkt proc.).

"Inflacja będzie się utrzymywać w 2020 roku na  podwyższonym poziomie ze względu na związany z pandemią wzrost kosztów  funkcjonowania firm i zmniejszenie stopnia wykorzystywania środków trwałych"
   

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ