GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Czernicki z MF: Szczepionka zwiększa szanse na realizację 4% wzrostu PKB w 2021

3 grudnia 2020, 10:05 / Zrodlo: ISBNews / zdj. gov.pl

Pojawienie się szczepionki przeciw COVID-19 zwiększa prawdopodobieństwo realizacji prognozy Ministerstwa Finansów (MF) dotyczącej wzrostu PKB na poziomie 4% r/r w 2021 roku, poinformował główny ekonomista MF Łukasz Czernicki.

"Jeżeli szczepionka pojawi się, to zrealizują się nasze prognozy - jeżeli szczepionka nie pojawiłaby się, to będą realizować się te prognozy, które zakłada OECD, niższe od 4%" - powiedział Czernicki w wywiadzie dla radia Tok FM.

"My zakładamy 4% [wzrostu PKB r/r] za cały 2021 rok. Analitycy i organizacje międzynarodowe - jak OECD - mają trochę inne prognozy - 3-3,5% wzrostu" - wskazał główny ekonomista resortu.

Dodał, że w przypadku pojawienia się szczepionki i rozpoczęcia szczepień, a także dobrego wykonania gospodarki w okresie letnim, w sytuacji pojawienia się impulsów inwestycyjnych da to wyższy wzrost gospodarczy.

"Po okresie spowolnienia, z jakim mamy do czynienia obecnie - tj. spodziewamy się lekkiego spadku kw/kw [ w IV kw.] - mniejszego niż w II kw., I i II kw. w przyszłym roku jest dużą niewiadomą z uwagi na to, czy nie pojawi się III fala pandemii na przełomie zimy i wiosny"- wyjaśnił Czernicki.

"Pojawienie się szczepionki w kraju to jedno, wyszczepienie to druga sprawa, co może zająć kilka miesięcy. Zakładam, że dobra ekonomicznie powinna być II połowa przyszłego roku" - podsumował Czernicki.

Według projektu przyszłorocznego budżetu, PKB w 2021 r. wzrośnie o 4%, stopa bezrobocia wyniesie 7,5%, a inflacja sięgnie 1,8%.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje, że PKB Polski spadnie o 3,5% w 2020 r., zaś w 2021 r. PKB wzrośnie o 2,9%. Wzrost gospodarczy na 2022 r. prognozuje na poziomie 3,8%.

(ISBnews)

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ