GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Dworczyk: Szacujemy, że w całym kraju może być ok. 8 tys. punktów szczepień

4 grudnia 2020, 12:51 / Zrodlo: ISBNews / zdj. Pixabay

Rząd szacuje, że w skali całego kraju może być 8 tys. punktów szczepień. W całej operacji ma wziąć udział 40-50 tys. personelu medycznego, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk.

"Naszym celem jest stworzenie punktów, w których będzie się można zaszczepić w każdej gminie. Szacujemy, że w skali Polski może być to około 8 tys. punktów. Oczywiście, w dużych miastach będą to szpitale rezerwowe masowych szczepień. Zakładamy również, że weźmie w tej operacji udział około 40-50 tys. personelu medycznego" - powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Dzisiaj rusza możliwość zgłaszania kandydatur do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) przez podmioty lecznicze, które chcą udział w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi Sars-CoV-2. Deklaracje można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej do 11 grudnia. Po tym czasie zostanie podjęta decyzja, ile szpitali tymczasowych w zostanie wykorzystana jako punkty szczepień.

Natomiast 15 grudnia na stronie internetowej mają się pojawić informacje o wszystkich zgłoszonych punktach.

Jak podkreślił Dworczyk, celem rządu jest także, by w każdej gminie funkcjonował jeden mobilny punkt szczepienny, żeby mogły tam zostać zaszczepione osoby, które mają trudności z przemieszczaniem się na większe odległości.

Zapowiedział też, że przygotowana strategia szczepień zostanie przedstawiona do konsultacji społecznych, wówczas mają zostać dookreślone grupy społeczne, które będą szczepione w dalszej kolejności.  

"Te decyzje są przed konsultacjami. Pierwsze grupy mamy doprecyzowane, przedstawione i one nam te pierwsze miesiące szczepień wypełnią" - powiedział.

W pierwszej kolejności szczepienia mają być organizowane dla wszystkich służb medycznych, wszyscy mieszkańcy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, także służby mundurowe, udzielające się przy walce z COVID-19 i wszystkie osoby starsze powyżej pewnego progu wiekowego (co do zasady, 65 lat). Według szacunków, chodzi o 6-7 mln osób.

Dworczyk zaznaczył, że podjęte zostaną działania, by proces szczepień nie zakłócił funkcjonowania przychodni, poz, a także przeprowadzania szczepień terminowych.

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska podpisała umowy na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Szczepienia powinny rozpocząć się po dopuszczeniu szczepionek przez Europejską Agencję Leków.  Koszt zakupów szczepionek to od 5 do 10 mld zł.

Posiedzenie komisji Europejskiej Agencji Leków, zajmującej się dopuszczeniem do obrotu szczepionki Pfizer BioNTech zaplanowane jest na  29 grudnia 2020 r., a w przypadku szczepionki Moderny - na początku stycznia 2021 r.

Szczepionki mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

(ISBnews)

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ