GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Ebury: Wyprzedaż dolara przyspieszyła, ale uwaga skupia się na funcie

8 grudnia 2020, 09:27 / Zrodlo: opracowanie własne Ebury / zdj. Pixabay

Inwestorzy   wykorzystali   wiadomość   o   planowanym   wdrożeniu   kolejnego   pakietu fiskalnego   w   USA   jako   pretekst   do   wyprzedaży   dolara   amerykańskiego.   Pałeczkę lidera   spadków   wśród   walut   G10   przejmuje   jednak   funt.   Brexit   coraz   bliżej,   a   Unia Europejska oraz Wielka Brytania wciąż nie ustaliły jego warunków.   W zeszłym tygodniu amerykańska waluta osłabiła się w relacji do kluczowych światowych walut.   Doświadczyła   również   wyprzedaży   w   parze   z   funtem   brytyjskim.  

Ten   tydzień rozpoczęliśmy jednak od silnej wyprzedaży funta w związku ze zbliżającym się deadlinem na osiągnięcie porozumienia handlowego pomiędzy UE a Wielką Brytanią – czas szybko się kurczy, podczas gdy umowa nadal pozostaje nieuchwytna.  W tym tygodniu uwaga inwestorów prawdopodobnie będzie koncentrowała się na Europie. Oprócz   negocjacji   ws.   Brexitu   warto   będzie   obserwować   czwartkowe   posiedzenie Europejskiego   Banku  Centralnego.   Oczekuje   się,   że  przyniesie  ono   dalsze  złagodzenie polityki pieniężnej. Istotniejsze niż zwykle będą także czwartkowe dane o inflacji w USA, zważając że rynkowe oczekiwania przyszłej inflacji w USA w ostatnich kilku tygodniach istotnie wzrosły.  

PLN

Polski złoty  zakończył miniony tydzień lekkim umocnieniem. Wieści z Polski nie brakowało, jednak ich wartość dla inwestorów była ograniczona, wobec czego nie miały one istotnego wpływu na rynek. Grudniowe posiedzenie RPP w zasadzie nie zaowocowało żadnymi nowymi informacjami, a dane o inflacji w listopadzie nie zaskoczyły. Rynek nie zareagował również na pozytywne doniesienia sugerujące, że możliwe będzie uniknięcie weta unijnego budżetu ze strony Polski. Zachowanie aktywów sugeruje, że inwestorzy od początku zakładali, że opozycja Polski i Węgier nie stanowi realnego problemu, który mógłby wstrzymać pomoc finansową dla krajów UE dźwigających się z pandemicznej recesji.  W   kontekście   minionego   tygodnia   warto   wspomnieć   o  optymistycznie   nacechowanych listopadowych   danych   PMI,   które   sugerują   utrzymanie   stabilnej   ekspansji   w   sektorze przemysłowym   pomimo   koronawirusowych   obostrzeń.   Teraz   czekamy   na   przeminięcie drugiej fali pandemii, dystrybucję szczepionki i zniesienie restrykcji, co pozwoli uwolnić moc istotniejszej strony gospodarczej machiny – sektora usług. 

EUR

Zapowiada się, że ten tydzień będzie bardzo ważny dla euro. W najbliższych dniach czeka nas szczyt UE, który zaplanowano na czwartek i piątek. Uważamy, że weto ze strony Węgier i Polski w kontekście powiązania wypłaty środków z kwestią praworządności jest niezwykle mało prawdopodobne. Większą niepewnością obarczone jest czwartkowe posiedzenie EBC. Sądzimy, że bank centralny strefy euro zaskoczy rynki, okazując się bardziej gołębi niż te zakładają. Jeśli faktycznie tak będzie, to istnieje możliwość istotnego osłabienia euro – szczególnie   biorąc   pod   uwagę   okres   trwania   oraz   skalę   ostatnich   wzrostów   wspólnej europejskiej waluty.  

USD

Miniony   tydzień   przyniósł kontynuację   bezlitosnej   wyprzedaży   dolara   amerykańskiego. Walucie nie pomogły też słabe dane z rynku pracy. Listopadowy raport non-farm payrolls nie miał pozytywnego wydźwięku – zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych okazała się wyraźnie niższa od oczekiwań. Co prawda stopa bezrobocia spadła o 0,2 p.p. (do 6,7%), czyli mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami, jednak zmiana ta była związana w znacznej mierze ze spadkiem stopy partycypacji. Oznacza to, że mieliśmy do czynienia ze „złym” rodzajem spadku stopy bezrobocia. Raport ten okazał się zbieżny z poprzedzającymi go danymi o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych z kilku tygodni i wskazuje na spowolnienie wychodzenia rynku pracy z kryzysu.  Spowolnienie na amerykańskim rynku pracy zwiększa prawdopodobieństwo, że Kongres zaakceptuje nowy pakiet stymulacyjny. Rynki oczekują, że jego wpływ będzie umiarkowanie inflacyjny i reagują na to wyprzedając dolara – przynajmniej na razie.  

GBP

Negocjacje ws. Brexitu były kontynuowane w weekend. Wśród szumu informacyjnego w przestrzeni medialnej można wyłowić pogłoski o tym, że dokonano postępów w kontekście kwestii praw połowowych UE na wodach Wielkiej Brytanii, w związku z czym kluczowym punktem spornym pozostają gwarancje „równych szans” dla Unii Europejskiej.  W   zeszłym   tygodniu   funt   brytyjski   pozostawał   niezwykle   odporny   w   kontekście negocjacyjnego impasu, jednak dziś rano doświadczył wyraźnej wyprzedaży, reagując na niepewność dotyczącą osiągnięcia porozumienia. Pomimo dramatycznych nagłówków nadal sądzimy,   że   osiągnięcie   ograniczonej   umowy   w   ostatniej   chwili   jest   najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.  Kluczowym odczytem z Wielkiej Brytanii jaki poznamy w tym tygodniu będą czwartkowe dane   o   brytyjskim   PKB   w   październiku.   Rynki   prawdopodobnie   nie   będą   jednak przywiązywać dużej uwagi do tej wstecznej publikacji i zamiast tego skupią się na bieżących nagłówkach dotyczących brexitowych negocjacji.  

CHF

Frank szwajcarski w minionym tygodniu radził sobie lepiej niż większość walut G10, w tym walut  safe haven.  Zeszłotygodniowe wieści ze Szwajcarii były w znacznej mierze pozytywne. Liczba nowych zgonów   wywołanych   przez   COVID-19   nieco   wzrosła,   jednak   ustabilizowała   się   liczba nowych   zakażeń.   Miękkie   dane   makroekonomiczne,   oparte   na   ankietach,   wskazują   na optymizm, który w większości potwierdzają twarde dane. Biorąc pod uwagę, że zbliżamy się do 2021 roku, dane te są dość archaiczne, jednak odczyt PKB Szwajcarii w III kwartale br. był chyba największym zaskoczeniem jeśli chodzi o publikacje makro opublikowane w zeszłym tygodniu. Dane te okazały się znacznie lepsze od oczekiwań – w ujęciu kwartalnym szwajcarska gospodarka doświadczyła ekspansji o 7,2%, wsparta przez silniejszy popyt krajowy.  

Kalendarz ekonomiczny dla Szwajcarii w tym tygodniu nie obfituje w wiele publikacji. Poza wtorkowymi danymi o bezrobociu uwaga inwestorów skupi się na krajowych wieściach dotyczących pandemii. Póki co odporność franka w kontekście znacznego osłabienia jena japońskiego i dolara amerykańskiego jest całkiem imponująca, jednak prawdopodobnie nie zostanie ona utrzymana. Luka ta prawdopodobnie zamknie się lub przynajmniej zwęzi w kolejnych tygodniach – zakładając, że sytuacja pandemiczna w USA i Japonii zacznie się poprawiać.

Autorzy: Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk – analitycy Ebury

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Eburyi PolishBrief.pl nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie. Ebury Partners UK Ltd jest regulowane przez FCA (Financial Conduct Authority) jako autoryzowana Instytucja Pieniądza Elektronicznego. Numer rejestru: 900797.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ