GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
bezpieczeństwo

Cenzura internetu, kontrole na granicach, europejski kodeks współpracy policyjnej - zobacz co UE szykuje na walkę z terroryzmem

11 grudnia 2020, 23:45 / KE / zdj. Pixabay

Komisja Europejska przedstawiła nowy plan walki z terroryzmem. Planowane środki obejmują usuwanie treści w Internecie, systematyczne kontrole na granicach, europejski kodeks współpracy policyjnej, współpraca z krajami sąsiedzkimi i organizacjami międzynarodowymi.

Plan KE zakłada działania wielopłaszczyznowe, których celem jest lepsza integracja ludności Europy (w tym niewątpliwie przede wszystkim imigrantów z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu), skuteczniejsze działania wywiadowcze i prewencja. UE planuje powołanie usprawnienie wywiadu w ramach Centrum Analiz Wywiadowczych UE. Komisja zorganizuje misje doradcze wspierające państwa UE w ocenie ryzyka. Finansowe będą badania w dziedzinie bezpieczeństwa i zapowiadane są inwestycje w nowe technologie (śledzące?) mające pomóc służbom antyterrorystycznym w zapobieganiu ataków.

Zapobieganie będzie realizowane także w Internecie. Planowane są przepisy pozwalające na usuwanie treści terrorystycznych z Internetu. Komisja planuje także finansowanie działań na rzecz lepszej ochrony infrastruktury strategicznej (elektrownie, szpitale, węzły transportowe) i miejsc publicznych, będących łatwym kąskiem terroryzmu (miejsca kultu, aleje miejskie). Kluczowa będzie także pogłębiona współpraca w ramach europejskiego kodeksu policyjnego.

Sprzyjające włączeniu społecznemu i oparte na prawach fundamenty naszej Unii to najsilniejsza ochrona przed zagrożeniem terrorystycznym. Budując społeczeństwa integracyjne, w których każdy może znaleźć swoje miejsce, zmniejszamy atrakcyjność ekstremistycznych narracji. Jednocześnie europejski styl życia nie ma charakteru opcjonalnego i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać tych, którzy chcą go zniszczyć. W przedstawionym dziś planie zwalczania terroryzmu kładziemy nacisk na inwestycje w odporność naszych społeczeństw poprzez działania służące skuteczniejszemu przeciwdziałaniu radykalizacji postaw oraz ukierunkowane środki chroniące przestrzenie publiczne przed atakami. - Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący ds. promowania europejskiego stylu życia

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ