GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
nowe technologie

Synowiec: Stanowisko UKNF w sprawie wydawania i obrotu kryptowalutami

15 grudnia 2020, 23:45 / Maja Synowice / zdj. Pixabay

Pandemia COVID-19 postawiła świat tradycyjnych systemów finansowych przed koniecznością modernizacji. Bitcoin jest coraz częściej określany jako zdigitalizowana alternatywa dla złota. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wyszedł naprzeciw zachodzącym zmianom. 10 grudnia 2020 r. zostało opublikowane Stanowisko UKNF w sprawie wydawania i obrotu kryptowalutami, w celu zapobieżenia brakom standaryzacji oraz pewności prawa w tym kontekście, na polskim rynku finansowym. Stanowisko komentuje dla portalu Polish Brief Maja Synowiec, Chief Legal Officer projektu Student Coin.

Stanowisko UKNF odnosi się wyłącznie do sytuacji, w których z uwagi na siedzibę emitenta, właściciela platformy obrotu, nabywców, fizyczną lokalizację, miejsce zamieszkania, czy też inne czynniki formalnoprawne, zastosowanie ma prawo polskie. W Komunikacie KNF z dnia 22 listopada 2017 r. wskazano na wysokie ryzyko związane z inwestowaniem i kupowaniem kryptoaktywów, z którym należy się zapoznać przed podjęciem decyzji o nabyciu, co nadal pozostaje aktualne.

Stanowisko zawiera szereg nowych definicji, które pojawiły się ze względu na popularyzację nowych form aktywności, takich jak DAO (Decentralised Autonomous Organization), czy DeFi (Decentralized Finance). Obejmuje ono szerokie omówienie tylko wybranych kwestii i ich kwalifikacji prawnej oraz poszczególnych rodzajów tokenów, których pełne wyliczenie nie jest możliwe.

Pierwszymi z omówionych są tokeny płatnicze, czyli kryptowaluty, wśród których wyróżniamy: natywne (generowane  przez mechanizm, niepodlegające nadzorowi KNF, ale mogące podlegać innym przepisom, np. ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu) oraz nienatywne (generowane przez zidentyfikowany podmiot, wymagające indywidualnej analizy, w celu stwierdzenia podlegania nadzorowi KNF).

Następnie omówiono tokeny użytkowe, dające możliwość nabywania towarów, usług lub uprawniających do zniżki. Można je porównać do kuponów rabatowych, voucherów, bonów, kart podarunkowych, a więc co do zasady klasyfikowane być powinny jako znaki legitymacyjne (art. 92115 KC). Nie zawsze jednak przepisy dotyczące znaków legitymacyjnych, będą stosowane w pełni.

Wśród tokenów inwestycyjnych, wyróżniono jako pierwsze tokeny inkorporujące prawa, tożsame z inkorporowanymi w papierach wartościowych. W ich przypadku konieczne jest spełnienie szeregu wymogów formalnych pod rygorem nieważności, a także wymogów dotyczących sposobu ich oferowania, sankcjonowanych przepisami karnymi ustawy o ofercie publicznej. Tokeny odpowiadające prawom uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania, mogą być emitowane jedynie przez profesjonalne podmioty o ściśle określonej formie prawnej, nadzorowane przez KNF. Działanie bez wymaganego zezwolenia zagrożone jest grzywną w wysokości 10 000 000 zł oraz karą pozbawienia wolności do lat 5. Tokeny będące innymi instrumentami finansowymi, niż wymienione wyżej, mogą przyjmować formę instrumentów pochodnych (z cywilnoprawnego punktu widzenia są to umowy). W przypadku uznania tokenu za instrument finansowy wymieniony w art. 3 pkt 28a UoOIF, działalność prawdopodobnie będzie wymagała odpowiedniego zezwolenia. Obrót udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie podlega nadzorowi KNF, a według analizy przepisów KSH (i innych) przez Komisję, nie jest możliwe wyemitowanie tokenów imitujących udziały w takiej spółce.

Omówione stanowisko nie jest źródłem prawa, lecz informacji o przepisach prawa, a także nie wyłącza stosowania przepisów obowiązujących powszechnie, które nie zostały w nim wspomniane. UKNF umożliwia skierowanie zapytania poprzez Program Innovation Hub, w przypadku wątpliwości co do kwalifikacji prowadzonej działalności.

Maja Synowiec - autorka książki i publikacji na temat aspektów prawnych dotyczących walut wirtualnych i technologii blockchain, związana z katedrą prawa Akademii Leona Koźmińskiego, Chief Legal Officer w projekcie Student Coin, łączącym ponad 500 najlepszych uniwersytetów na świecie, mająca doświadczenie w inwestowaniu w waluty wirtualne.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ