GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
news

Morawiecki: Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień, szczepienia ruszą w I kw.

15 grudnia 2020, 16:14 / Zrodlo: ISBNews / zdj. gov.pl

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Szczepień,  poinformował premier Mateusz Morawiecki. Potwierdził, że Polska ma zakontraktowanych ponad 60 mln dawek szczepionek od sześciu firm farmaceutycznych. Szczepionki mają być darmowe i dobrowolne, rozpoczęcie szczepień planowane jest w I kw. 2021 r.

Na proces szczepień rząd zarezerwował dotychczas 3 mld zł, a środki te - jak zapowiedział premier - mogą ulec podwojeniu.

"Po intensywnych konsultacjach w gronie specjalistów, ekspertów, epidemiologów wirusologów, specjalistów chorób zakaźnych, przestawiamy dziś państwu przyjętą przez Radę Ministrów Narodową Strategię Szczepień. Mamy zakontraktowanych ponad 60 mln dawek od sześciu firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne. Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków, to już dziś zabudżetowane 3 mld zł, ale oprócz tego także środki dla wszystkich placówek, które będą szczepić, które niemalże podwoją tę liczbę" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że chociaż w ostatnich dniach obserwowana jest mniejsza liczba nowych przypadków COVID-19 w porównaniu z sytuacją sprzed kilku tygodni, nie jest rozważana zmiana w zakresie obostrzeń.

"Wprawdzie u nas w ostatnich paru tygodniach sytuacja jest lepsza, ale nie ma co udawać, że wirus jest pokonany, że sytuacja jest już na tyle dobra, iż można myśleć o zmianach w różnych obszarach życia społecznego, życia gospodarczego w kierunku odmrażania. Tak nie jest. […] Stawiamy na szczepionkę, na ten narodowy program szczepień, ale jednocześnie też w czwartek pan minister zdrowia Adam] Niedzielski przedstawi rezultaty naszych analiz, które są aktualnie prowadzone" - zaznaczył.

Narodowy Program Szczepień to dokument, który zawiera informacje na temat: skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek, procesu zakupów i finansowania, dystrybucji i logistyki, zaleceń medycznych i organizacji punktów szczepień, kolejności szczepień, komunikacji i edukacji publicznej, monitorowania przebiegu programu, podmiotów zaangażowanych w program.

W wyniku trwających od kilku dni konsultacji społecznych przygotowywanej strategii szczepień zgłoszono ponad 2 tys. uwag.

Jak poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, w strategii zapisano szersze zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego zarówno w sferze informacyjnej, promocyjnej, a także dowodu osób do punktów szczepień.  Przewidziano także utworzenie Funduszu Kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Projekt ustawy w tym zakresie ma zostać przedstawiony w ciągu najbliższych dni.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od jutra pod numerem będzie działać specjalna infolinia, gdzie można będzie uzyskać informacje na temat szczepień (pod numerem 989), a od połowy stycznia także pod tym numerem będzie można rezerwować daty szczepień.

(ISBnews) 

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ