GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
nowe technologie

Executive Brief: Stanowisko KNF w sprawie wydawania i obrotu kryptowalutami

18 grudnia 2020, 23:40 / Maja Synowiec / zdj. Pixabay

10 grudnia 2020 r. zostało wydane Stanowisko Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wydawania i obrotu kryptowalutami. Zainteresowanie walutami wirtualnymi nieustannie rośnie, a cena Bitcoina niedawno osiągnęła rekord. Stanowisko ma na celu zapobiegać niepewności regulacyjnej, dotyczącej wydawania i obrotu kryptoaktywami - komentuje Maja Synowiec, Chief Legal Officer z projektu Student Coin.

1. Stanowisko UKNF jest źródłem informacji na temat obowiązującego prawa. Nie może być traktowane jako źródło prawa. Nie jest wyczerpujące - zawiera omówienie jedynie wybranych kwestii, przykładów i przepisów prawnych.
2. Omówienie odnosi się do sytuacji, w których ze względu na szereg czynników, zastosowanie ma prawo polskie.
3. Stanowisko zawiera ostrzeżenie przed ryzykami związanymi z inwestowaniem w kryptoaktywa, zawarte wcześniej w Komunikacje KNF z dnia 22.11.2017 r.
4. W Stanowisku wymieniono i omówiono kwalifikację:

  • tokenów płatniczych (kryptowalut), regulowanych przez KNF w przypadku wyemitowania przez zidentyfikowany podmiot;
  • tokenów użytkowych, traktowanych jako znaki legitymacyjne (przypominają kupony rabatowe, bony, vouchery, czy też karty podarunkowe);
  • tokenów inwestycyjnych, a wśród nich: tokenów przypominających papiery wartościowe, prawa uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania nadzorowane przez KNF, tokenów wymagających zezwolenia na emisję, tokenów odpowiadających udziałom w sp. z o.o., których według Komisji, w świetle prawa wyemitować w takim celu nie można.

Zobacz pełne stanowisko na stronie KNF.

Maja Synowiec - autorka książki "Kryptowaluty, a podatki - 2020" i publikacji na temat aspektów prawnych dotyczących walut wirtualnych i technologii blockchain, związana z katedrą prawa Akademii Leona Koźmińskiego, Chief Legal Officer w projekcie Student Coin, łączącym ponad 500 najlepszych uniwersytetów na świecie, mająca doświadczenie w inwestowaniu w waluty wirtualne.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ