GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
news

Święta w czasie pandemii będą mniej wesołe. Jak jeszcze zmienił nas koronawirus?

23 grudnia 2020, 11:39 / Zrodlo: opracowanie własne VOX / zdj. VOX
Święta w czasie pandemii będą mniej wesołe. Jak  jeszcze zmienił nas koronawirus?
44% Polaków twierdzi bowiem,  że tegoroczne Boże Narodzenie będzie mniej wesołe niż zwykle.

zobacz także

Większość Polaków (63%) uważa, że pandemia negatywnie odbija się na naszych  relacjach. 4 na 10 spodziewa się w tym roku również mniej wesołych i magicznych  świąt Bożego Narodzenia. Najwięcej z nas spotka się tylko z najbliższą rodziną, a przy stołach stanie mniej krzeseł, niż zwykle. Czego jeszcze dowiadujemy się z nowego  badania marki  VOX ?

Boże Narodzenie w cieniu pandemii

Pandemia koronawirusa bez wątpienia odbije się na tym, w jaki sposób będziemy  celebrować nadchodzące Święta. W przeprowadzonej niedawno ankiecie między innymi o  plany na tegoroczną Gwiazdkę zapytała blisko tysiąc Polaków marka wnętrzarska VOX. Okazuje się, że na co dzień aż 71% osób ze względu na pandemię stara się ograniczać  spotkania z rodziną  lub ich całkowicie unikać. Nie dziwi więc fakt, że przy wigilijnym stole  najwięcej osób (43%) spotka się wyłącznie z najbliższą rodziną. Co czwarty Polak ograniczy  z kolei liczbę biesiadujących tylko do grona domowników.

Jak mówi jeden z respondentów: –  Święta w tym roku będą uboższe  –  będzie mniej prezentów, mniej potraw na stole i więcej  dyskusji związanych z obawami o przyszłość (praca, środki do życia). To już drugie święta w tym roku, w czasie których nie spotkamy się z większością rodziny.  Jak wynika z  poprzedniego badania  marki VOX, 8 na 10 ankietowanych Wielkanoc spędziło  jedynie z osobami, z którymi mieszka na co dzień. Ograniczenie kontaktów, troska o zdrowie własne i innych sprawia, że magia świąt gdzieś nam ucieka. 44% Polaków twierdzi bowiem,  że tegoroczne Boże Narodzenie będzie mniej wesołe niż zwykle.

Osłabienie relacji międzyludzkich

Oprócz planów na święta, w ankiecie zapytano również Polaków o ich samopoczucie oraz  relacje z bliskimi. Z badania dowiadujemy się, że większość z nas ma już zwyczajnie dość  pandemii. 61% jest nią zmęczonych, ponad połowa odczuwa frustrację, a niespełna 45% –  przygnębienie.

W co trzeciej osobie koronawirus wzbudza strach i lęk.  Zdaniem większości (63%) ostatnie miesiące negatywnie odbiły się na relacjach między  ludźmi. Nie tylko rzadziej się spotykamy, ale też stajemy się bardziej nieufni wobec innych.  Jak wynika z badania, w trakcie pandemii od spotkań z rodziną wstrzymuje się 74% Polek  oraz 63% Polaków. Jeszcze bardziej sumiennie izolujemy się od znajomych.  –  Według mnie w sensie psychologicznym bardziej niż brak normalnych, nieograniczonych  kontaktów społecznych odczuwamy skutki chaosu informacyjnego, niepewności,  dezinformacji i mitów, które narosły wokół pandemii  – mówi dr Paula Pastułka, socjolożka z ​ Uniwersytetu SWPS. –  Te sfery – wiedzy i relacji – są jednak współzależne, bo nie wiemy  nigdy na 100% jakie zachowania czy postawy prezentują nasi znajomi lub członkowie  dalszej rodziny. Na co dzień najbardziej brakuje nam poczucia wolności i swobody.

Na drugim miejscu uplasowała się chęć powrotu do tzw. „normalności” i dobrze znanych nam rutyn  wykonywanych każdego dnia. Jako trzecie respondenci najczęściej wskazywali możliwość  bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi. To dla nas ważniejsze niż nieograniczony dostęp  do sklepów i usług czy swobodne podróżowanie.

Ucierpiała też nasza gościnność

Przed marcem br. najchętniej spędzaliśmy czas z bliskimi na spotkaniach w domu. Aż 6 na  10 badanych najbardziej lubiło zaprosić gości do domu na kawę czy obiad. Taką formę  spędzania wspólnie czasu doceniali zwłaszcza Polacy powyżej 45 r.ż.  

Od początku pandemii 76% badanych przyznaje, że rzadziej zaprasza do siebie innych.  Zmniejszyła się też liczba osób na jednym spotkaniu – staramy się nie przyjmować więcej 1– 2 gości. Najczęściej wypijamy wspólnie herbatę, kawę czy wino. Nieco rzadziej gramy w gry  lub konsumujemy posiłek. Domowe spotkania nadal są jednak w czołówce naszych  ulubionych form kontaktu. Przed nimi plasują się tylko rozmowy z bliskimi przez telefon lub  Internet, które w czasie wszelkich obostrzeń i ograniczeń, stały się jedną z najczęstszych  form kontaktu z bliskimi. 

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ