GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
opinie

dr hab. Hryckiewicz: Jak wyjść z kryzysu?

24 grudnia 2020, 11:12 / Zrodlo: opracowanie wlasne / zdj. Pixabay
dr hab. Hryckiewicz: Jak wyjść z kryzysu?
Rząd powinien rozważyć utworzenie funduszu dokapitalizowującego sektor przedsiębiorstw dotknięty pandemią.

zobacz także

Koszty pandemii COVID-19 są wysokie zarówno w sferze fiskalnej, ekonomicznej, jak również społecznej. Najgorsze jest jednak to, że jej dalszy rozwój wciąż jest nieznany, co utrudnia rządzącym podejmowanie wielu decyzji nakierowanych na odbudowę gospodarki. Obecnie trwa walka, którą można utożsamić z “gaszeniem pożaru” i dopóki sytuacja się nie uspokoi i rozwój pandemii będzie po kontrolą, trudno jest umówić o działaniach nakierowanych na odbudowę. Bo jeszcze nie wiadomo do końca, co uległo “spaleniu” i co należy odbudować.  

Zdecydowanie jednak rząd powinien podjąć kroki w trzech płaszczyznach. Pierwszym z nich jest ochrona małych i średnich przedsiębiorstw przed dalszymi skutkami pandemii, a tym samym bankructwem. Polska gospodarka, podobnie jak gospodarka europejska, jest napędzana przez sektor MŚP, dlatego ich bankructwa zdecydowanie przełożyłyby się na długotrwałe spowolnienie gospodarcze. Oczywiście tarcza antykryzysowa jest jedną z takich instrumentów pomocowych, ale jej działanie jest coraz bardziej znikome wraz z rozwojem pandemii. Skutki pandemii dla wielu branż są znacznie poważniejsze aniżeli działanie tarcz.  

Rząd powinien rozważyć utworzenie funduszu dokapitalizowującego sektor przedsiębiorstw dotknięty pandemią. Rolą tego funduszu nie byłoby tylko dokapitalizowanie tych przedsiębiorstw pod pewnymi warunkami, ale również przeprowadzenie restrukturyzacji długu i portfela tych przedsiębiorstw z pomocą inwestorów prywatnych. Narzędzia do tego typu działań są już obecne w sektorze bankowym i mogą posłużyć jako pewnego rodzaju wzorzec. Gwarancje rządowe przy zaciąganiu dodatkowego długu, jak również wszelkiego rodzaju odroczenia podatkowe wciąż będą ważnym instrumentem pomagającym temu sektorowi przetrwać.  

Sektor przedsiębiorstw jest nie tylko ważny z perspektywy ochrony miejsc pracy i wartości jaki generuje dla PKB, ale również ze względu na to, że bankructwa MŚP mogą bardzo szybko “zaatakować” sektor bankowy. Dlatego ochrona sektora bankowego powinna być priorytetem w obecnej pandemii. Pomimo, że banki w wielu krajach ograniczyły akcję kredytową ze względu na dużą niepewność co do dalszego rozwoju pandemii oraz jej konsekwencji dla sektora przedsiębiorstw, rządy powinny jednak dążyć do tego, aby sektor bankowy wspierał odbudową gospodarki po-covidowej.  

W tym celu należy rozważyć możliwość zwolnienia banków z niektórych regulacji, takich jak np. podatek bankowy, czy też pewne poluzowania w stosowaniu przez banki nowych regulacji IFRS. Pozwoli to na uwolnienie kapitałów banków. Coraz częściej mówi się również o tym, aby banki wzięły udział w przymusowej rekapitalizacji w strefie euro, co można by było również rozważyć w Polsce, kiedy zajdzie taka potrzeba. Celem jest dokapitalizowanie banków umożliwiające wznowienie akcji kredytowej nakierowanej na odbudowę wzrostu gospodarczego.  

W końcu należy rozważyć jak najszybsze wykorzystanie funduszy z unijnego Planu Odbudowy, które stwarzają okazję do zwiększenie inwestycji publicznych. Jak najszybciej należy określić zasady ich rozdysponowania, które powinny być nakierowane na sektory ważne z perspektywy dalszego wzrostu gospodarczego. Jest to jedna z okazji do tego, aby skorzystać z pieniędzy publicznych bez znacznego nadszarpnięcia deficytu publicznego.  

dr hab. Aneta  Hryckiewicz
dr hab. Aneta Hryckiewicz

Ekspertka w zakresie finansów i bankowości z Akademii Leona Koźmińskiego, kierownik Zakładu Ekonomicznych Analiz Empirycznych ALK

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ