GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
nowe technologie

Jakie są ceny ładowania samochodów elektrycznych w Polsce?

27 grudnia 2020, 23:40 / Źródło: NaPradzie.pl
Jakie są ceny ładowania samochodów elektrycznych w Polsce?
Na koniec października 2020 r. w Polsce działały 1 294 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

zobacz także

Jakie są koszty ładowania samochodów elektrycznych? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników aut elektrycznych lub osób zainteresowanych ich zakupem. Z reguły, baterie najczęściej ładuje się w domu, gdzie koszt 1 kWh to 0,3-0,6 zł. Jeśli jesteśmy posiadaczami własnej instalacji fotowoltaicznej, co jest coraz bardziej powszechne, wtedy koszty domowego ładowania samochodu spadają praktycznie do zera. Co jeśli nie możemy ładować samochodu w domu lub ładujemy się w trasie? Ile kosztuje ładowanie samochodu na stacji ładowania? Zebraliśmy dane z dziewięciu najpopularniejszych sieci stacji ładowania w Polsce i porównaliśmy ich stawki.

Na koniec października 2020 r. w Polsce działały 1 294 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Prawie wszyscy główni operatorzy wprowadzili już opłaty za ładowanie, jak dotąd nie zrobiła tego jeszcze Energa. Niedawno wprowadzać opłaty zaczął również Orlen, dlatego postanowiliśmy zestawić ceny za kWh u poszczególnych Operatorów przy wybranych założeniach i porównać koszty ładowania. Wyniki analiz przedstawiamy powyżej.

Ceny ładowania AC 11 kW w Polsce

W przypadku stacji ładowania AC 11 kW rozpiętość cen to od 0,97 zł/kWh (PGE) do 3,07 zł/kWh (Orlen). W przypadku operatorów, którzy oprócz stawki za kWh doliczają jeszcze dodatkowe opłaty, np. za czas ładowania, obliczone wartości to uśredniona cena przy założeniu, że samochód ładowany jest przez 4 godziny z mocą 11 kW.

Ceny ładowania DC 50 kW w Polsce

Jeśli chodzi o ładowanie na stacji DC 50 kW, najtaniej wychodzi ładowanie na stacjach Lotos – 0,53 zł/kWh, a najdrożej na stacjach Greenway – 2,32 zł/kWh. Tutaj przyjęty został czas ładowania 1 godzina ze średnią mocą ładowania 45 kW.

Ceny ładowania DC 100 kW w Polsce

Czterech operatorów z analizowanej grupy oferują swoim klientom ładowanie na ładowarkach DC 100 kW. Rozpiętość cen do od 1,59 zł/kWh (Ekoen) do 2,48 zł/kWh (Orlen), w przypadku godziny ładownia ze średnią mocą 65 kW.

Materiał ukazał się na stronie NaPradzie.pl, przedruk za zgodą autora.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ