GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Dworczyk: Do Polski trafi łącznie ok. 6 mln dawek szczepionki do końca I kw.

11 stycznia 2021, 11:44 / Zrodlo: ISBNews / zdj. gov.pl

Co tydzień, w każdy poniedziałek rano do Polski trafia około 350 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer-BioNtech i taka liczba  dostaw - zgodnie z ustaleniami z producentem - utrzyma się do końca tego kwartału. W styczniu ma zostać dostarczonych także 70 tys. dawek szczepionki Moderny, a w lutym i marcu po trzysta kilkadziesiąt dawek, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk.

Do końca I kwartału do Polski ma trafić łącznie ok. 6 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, co ma pozwoli przyjąć szczepionkę 3 mln osób.

"Co tydzień do Polski w każdy poniedziałek rano samolotem cargo przylatuje około 350 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer. I tak będzie – przynajmniej na ten moment taką mamy deklarację producenta – tak będzie do końca marca. Jeśli chodzi o szczepionki firmy Moderny, które zostały ostatnio zarejestrowane, do końca stycznia dotrze do Polski 70 tys. dawek, a następnie w  kolejnych dwóch kolejnych miesiąca po trzysta kilkadziesiąt tysięcy, co łącznie do końca marca spowoduje, że do Polski trafi 840 tys. dawek szczepionki Moderna , co w konsekwencji pozwoli nam zaszczepić mniej więcej 420 tys. osób" – powiedział Dworczyk podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia.

Podkreślił, że harmonogram szczepień zakładający wyszczepienie 3 mln osób do końca marca, uwzględnia także rejestrację trzeciej szczepionki, firmy CurVac. Obecnie trwa procedura rejestracji Europejskiej Agencji Leków.

Dworczyk poinformował także, ze warunkiem umowy z Komisją Europejską było zobowiązanie ze strony Polski i wszystkich innych osób do niekupowania szczepionek poza tą umową.

Rząd prognozuje, że w 2021 roku zakupi ponad 60,52 mln szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a w 2022 roku - ponad 1,52 mln.

(ISBnews)

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ