GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
opinie

Urban: zmieniona dyrektywa w sprawie wody pitnej. Co oznacza?

11 stycznia 2021, 13:02 / Zrodlo: opracowanie własne / zdj. Pixabay

W okresie świąteczno-noworocznym mogła umknąć uwadze ważna informacja, że 16 grudnia 2020 Parlament Europejski przyjął zmienioną dyrektywę w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184) - pisze dr Sergiusz Urban, WKB.

Jak wskazano w komunikacje Komisji Europejskiej „Nowa dyrektywa zagwarantuje wszystkim Europejczykom bezpieczniejszy dostęp do wody. Jednocześnie zapewni ona najwyższe na świecie standardy w odniesieniu do wody pitnej”.

Choć w przywołanym komunikacje powiązano nową/zmienianą dyrektywę z Europejskim Zielonym Ładem, należy pamiętać że przyczyny podjęcia zabiegów legislacyjnych w tej sprawie są znacznie starsze i wiążą się m.in. z europejską inicjatywą obywatelską w sprawie zapewnienia prawa do wody „Right2Water” z 2017 roku.

Nie jest więc zaskoczeniem, że do najistotniejszych zagadnień podjętych w zmienianej dyrektywie zaliczyć należy, zwłaszcza z punktu widzenia obywateli, dążenie do poszerzenia dostępu do wody przeznaczonej dla spożycia „w szczególności poprzez instalowanie, tam gdzie jest to technicznie wykonalne, urządzeń do poboru wody w przestrzeniach publicznych na zewnątrz i w budynkach, a także poprzez działania mające na celu upowszechnianie korzystania z wody z kranu, na przykład poprzez zachęcanie do nieodpłatnego udostępniania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w administracji publicznej i budynkach publicznych lub nieodpłatnego, lub po uiszczeniu drobnej opłaty za usługę, udostępniania takiej wody klientom w restauracjach, w punktach gastronomicznych i cateringowych”.

Oprócz powyższego, aktualizacją objęto także inne istotne dla jakości środowiska i życia ludzi (a także przedsiębiorstw wod-kan) kwestie, m.in.:

  • problematykę „nowych” zanieczyszczeń obecnych w wodzie pitnej, takich jak substancje zaburzające gospodarkę hormonalną (m.in. nonylofenol i beta-estradiol), farmaceutyki i mikroplastik,
  • ustanowienie zharmonizowanych minimalnych wymogów dotyczących materiałów do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi;
  • zapewnienie konsumentom dostępu do informacji dotyczących wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Transpozycja postanowień dyrektywy do prawa wewnętrznego Państw Unii Europejskiej powinna nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat – do dnia 12 stycznia 2023 r.

 

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ