GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

BioNTech: Czy szczepionka będzie skuteczna na nowe odmiany COVID-19?

11 stycznia 2021, 23:40 / CNBC / zdj. Pixabay

Ostatnie doniesienia o mutacjach COVID-19 w Wielkiej Brytanii i RPA wywołały obawy co do skuteczności szczepień. Jednak, według najnowszych badań, reakcja immunologiczna organizmu sprowokowana szczepionką skutecznie neutralizuje również nową mutację wykryte w Wielkiej Brytanii i RPA, tzw. N501Y.

Zarząd BioNTech, współtwórcy (obok Pfizer) pierwszej szczepionki na COVID-19, jest dobrej myśli:

Jesteśmy przekonani, że bazując na mechanizmie naszej szczepionki, pomimo mutacji, wierzymy, że reakcja immunologiczna wywołana szczepionka pozwoli zwalczać zmutowanego wirusa" - Dr Ugur Sahin, współtwórca i CEO BioNTech w wywiadze dla CNBC (tłum. własne)

Skuteczność szczepionki została potwierdzona w badaniu przeprowadzonym przez Pfizer, choć nie zostało jeszcze zweryfikowane (peer-reviewed). Naukowcy podkreślają jednak, że badanie koncentrowało się na mutacji N501Y. Nie przesądza jednak o skuteczności szczepionki względem innych mutacji.

Prezes BioNTech pozostaje jednak optymistą. Szczepionka Pfizer-BioNTech w praktyce uczy komórki człowieka jak wytworzyć białko wywołujące reakcję immunologiczną odpowiedzialną za produkcję antyciał zwalczających wirusa. BioNTech wierzy, że w razie wykrycia mutacji odpornych na obecny wariant szczepionki, spółki byłyby w stanie zmienić sekwencję szczepionki w ciągu kilku dni. Nowa szczepionka mogłaby być gotowa w mniej więcej 6 tygodni.

 

 

 

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ