GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Huawei i ZTE poza aukcją 5G w Szwecji. Z decyzją walczy.... Ericsson

12 stycznia 2021, 23:45 / Asia Times, Reuters / zdj. Pixabay

Szwedzki nadzór telekomunikacyjny zdecydował o wyłączeniu chińskich spółek Huawei i ZTE z aukcji 5G. Już zainstalowany sprzęt chińskich spółek ma zostać usunięty do 1 stycznia 2025 r. Chińskie spółki znalazły niecodziennego sprzymierzeńca w... szwedzkim konkurencie Ericsson.

Okazuje się, że Ericsson patrzy długoterminowo. Spółka obawia się, że wykluczenie Huawei i ZTE z aukcji 5G wywoła retaljacje ze strony chińskiego rządu. Ericsson ma wiele do stracenia. Jak donosi Asia Times, 99% dochodów spółki pochodzi spoza Szwecji; 8% z Chin. Media szwedzkie donoszą o naciskach ze strone prezesa Ericsson na szwedzki rząd.

Szwecja jest drugim państwem Europy (po Wielkiej Brytani), który zdecydował o wykluczeniu chińskich spółek z aukcji 5G, pod naciskiem USA. Reuters donosi, że szwedzki organ podjął decyzję na podstawie opinii szwedzkich służb bezpieczeństwa i armii. To otwiera niebezpieczny precedens dla Huawei; inne kraje UE mogą pójść śladem Szwecji i to pomimo niedawnego zbliżenia UE i Chin. Huawei skierował sprawę do sądu, zapowiadając jednak jednocześnie pełną współpracę z organami szwedzkimi:

Jesteśmy gotowi spełniać nadzwyczajne wymogi, np. ustanowić instalacje testowe dla naszego sprzętu w Szwecji [...]" - Kenneth Fredriksen, Wiceprezes Huawei dla Europy Środkowowschodniej i Skandynawii (Reuters) (tłum. redakcja)

Również Polska pracuje nad przepisami zapewniającymi większą kontrolę nad dostawcami usług 5G. Przepisy są bardzo kontrowersyjne (zob. np. stanowisko Instytutu Jagiellońskiego na ten temat); w procesie konsultacji uwagi zgłosiło kilkadziesiąt podmiotów, w tym sam Huawei, zarzucając przepisom m.in. sprzeczność z zasadami praworządności i Konstytucją RP.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ