GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
biznes

Spółki technologiczne wzmocniły polską giełdę?

13 stycznia 2021, 11:58 / zrodlo: marketnews24.pl / zdj. Pixabay

Dla warszawskiej giełdy miniony rok był bardzo udany, a zwłaszcza dla NewConnect. To był efekt pandemii. Zainteresowanie inwestorów wywoływały szczególnie spółki technologiczne i gamingowe.

- Miniony rok pokazał jak spółki mniejsze, ale o dużym potencjale wzrostu, mogą zachęcić inwestorów indywidualnych i spowodować hossę na NewConnect - mówi w rozmowie z MarketNews24 Cezary Andrzejczyk, współzałożyciel i wspólnik Qualia Advisory. – Pandemia zachęcała do inwestowania zwłaszcza w spółki technologiczne, które dzięki swoim rozwiązaniom on-linowym zyskiwały na wartości. 

Obroty na rynku NewConnect osiągnęły w pierwszej połowie 2020 r. historyczny rekord w wysokości 4,1 mld zł, co oznacza wzrost o 550% w porównaniu z I półroczem 2019, a w samym kwietniu przekroczyły 1 mld zł. Z kolei wartość indeksu  spółek z tego rynku (NCIndex) od początku roku wzrosła o 91,6%. W lipcu natomiast NewConnect kilka razy osiągnął historyczny rekord dziennych obrotów sesyjnych, który obecnie wynosił 204 mln zł.

W pierwszym półroczu 2020 r. wartość obrotów akcjami na Głównym Rynku GPW osiągnęła rekordowe 131 mld zł. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się branże: finanse, handel i usługi oraz paliwa i energia.

Niewątpliwym liderem wzrostów cen akcji pierwszego półrocza są spółki z branży technologii i gamingu. Wartość indeksu WIG.GAMES, w którego skład wchodzą najwięksi producenci gier notowani na Głównym Rynku GPW, od początku roku wzrosła o niemal dwie trzecie.

- To był bardzo dobry rok dla spółek gamingowych, a na NewConnect przyniósł 14 debiutów – dodaje C.Andrzejczyk.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ