GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
news

Izrael: Szczepionka Pfizer obniża poziom zachorowań

14 stycznia 2021, 23:40 / Zrodlo: opracowanie wlasne / zdj. Pixabay

Największa izraelska organizacja zajmująca się ochroną zdrowia (HMO) – Clalit Health Fund opublikowała wyniki pierwszych badań nad skutkami szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Pfizer. Clalit zbadał 200.000 osób w wieku 60 lat i więcej, które otrzymały szczepionkę i porównał je z 200.000 osobami, które nie zostały zaszczepione - czytamy w globes.co.

Zbadał również odsetek osób, które uzyskały wynik pozytywny na Covid-19, w każdej grupie.  Między piątym a dwunastym dniem po szczepieniu nadal nie było różnicy w liczbie dodatnich testów na Covid-19 między tymi dwiema grupami. Jednak od 14 dni po szczepieniu nastąpił spadek o 33% odsetka osób, które wykazały wynik dodatni.  

Biorąc pod uwagę fakt, że grupa zaszczepiona nadal potrzebuje drugiego szczepienia, aby zbudować pełną odporność, wyniki, które znalazł Clalit, były zgodne z przewidywaniami. Podobieństwo między wynikami badań Clalitu w Izraelu a wynikami badań firmy Pfizer wzmocniło poczucie, że mniejszy odsetek osób, które uzyskały wynik pozytywny, pochodzi ze szczepionki, a nie z innych zmiennych.  Dyrektor Instytutu Badawczego Clalit, prof. Ran Balicer, wyjaśnił, że podczas gdy badania Pfizera opierały się na osobach, które odczuwały objawy Covid-19, badania Clalita obejmowały osoby z obu grup, które przyszły na badania, ponieważ odczuwały objawy, ale także inne osoby, które miały kontakt z kimś, u kogo zdiagnozowano Covid-19.  

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ