GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
news

(R)ewolucje Klimatyczne: Nie będzie taniej energii bez renesansu energetycznego?

20 stycznia 2021, 08:58 / Zrodlo: Instytut Jagiellonski

W drugim wydaniu podcastu (R)ewolucje Klimatyczne, stworzonego we współpracy Instytutu Jagiellońskiego i portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik rozmawia z doradcą energetycznym i byłym prezesem Urzędu Regulacji Energetycznych Maciejem Bando.

Maciej Bando porównuje obecną sytuację na rynku mocy do krajobrazu po bitwie. Przeciętny Kowalski będzie musiał zaakceptować podwyżki. Podkreślił, że energia elektryczna będzie jeszcze droższa, ale trudno powiedzieć, czy w innych krajach również. W Polsce bez dokonania głębokich zmian systemowych energia jako taka będzie coraz droższa. Bando zaznaczył, że wynika to z technologii, które są stosowane w Polsce. Są one bardzo stare i nie posiadają instalacji zastępczych.

– Jestem głęboko przekonany że zamiast opracowywać nowe projekty i programy należałoby zacząć od wyjęcia z archiwów tego, co już było przygotowane i sprawdzenia, czy nadaje się to do dzisiejszych czasów. – mówi. W zakresie rynku mocy były prezes URE przyznaje, że popierał ten projekt, jednak został on wprowadzony zbyt późno. – Byłem zwolennikiem szybszego wprowadzenia rynku mocy. Niepotrzebnie zmarnowaliśmy dwa albo trzy lata na brak determinacji na wprowadzenie tego typu rozwiązań. Jako regulator przestrzegał, że obciążenia wszystkich odbiorców użytkowników będą wyższe niż zakładano. Mam żal do tych, którzy nie dopuszczali tych myśli i zakładali że będą zdecydowanie tańsze – przyznaje.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy. Już wkrótce kolejne odcinki.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ