GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
news

Gry wideo: 7.8 milionów euro kary dla Steam i 5 wydawców gier wideo

21 stycznia 2021, 13:00 / KE / zdj. Pixabay

Komisja Europejska ukarała Valve, właściciela platformy Steam oraz 5 wydawców karą za naruszenie unijnych zasad konkurencji w wysokości 7.8 miliona euro.

Kara została nałożona na Valve (twórca m.in. CS:GO), Bandai Namco (twórca m.in.Tekken), Capcom (Resident Evil), Focus Home, Koch Media i ZeniMax. Zarzuty związane były ze stosowaniem geoblokowania:

Ponad 50% europejczyków gra w gry wideo. Przemysł gier wideo w Europie rozkwita i jest wart ponad 17 miliardów euro. Dzisiejsze sankcje przeciwko geoblokowaniu, nałożone na Valve i 5 wydawców komputerowych gier wideo, stanowią przypomnienie, że prawo konkurencji UE zabrania umownego ograniczania sprzedaży transgranicznych. Tego typu praktyki pozbawiają europejskich konsumentów korzyści związanych z Jednolitym Rynkiem Cyfrowym i szansą poszukiwania najkorzystniejszej oferty.” - Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE

Steam to jedna z największych na świecie gier wideo. Zarzucane praktyki sprowadzały się do ograniczania możliwości aktywowania gier zakupionych w danym państwie członkowskim, poza jego terytorium. Ograniczenia dotyczyły przede wszystkim państw Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie gry były zapewne tańsze. Praktyki dotyczyły ponad 100 gier komputerowych różnego typu, w tym gier sportowych i akcji.

Komisja obniżyła kary dla wydawców (od 10-15%). Valve odmówił współpracy.

źródło: Komisja Europejska

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ