GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
news

Najbogatsi już odrobili straty związane z COVID-19, biednym zajmie to dekadę…

25 stycznia 2021, 23:40 / CNBC, Oxfam / zdj. Pixabay

Jak wynika z raportu Oxfam 1000 najbogatszych osób na świecie odrobiło straty spowodowane przez pandemię w ciągu 9 miesięcy. Oxfam uważa, że najbiedniejszym zajmie to dekadę.

Oxfam to miedzynarodowa organizacja humanitarna, zrzeszająca 20 organizacji charytatywnych, założona w 1942 r. w Oxfordzie. Jej siedziba znajduje się w Naoribi, Kenii. Celem organizacji jest zwalczanie głodu i pomoc humanitarna w krajach rozwijających się.

“Łączny majątek 10 najbogatszych osób na świecie wzrósł o pół biliona dolarów od początku pandemii – więc niż potrzebne, żeby zapłacić za szczepionkę COVID-19 dla każdego […]” – Oxfam w raporcie „Wirus nierówności” [tłum. własne]

Oxfam podkreśla, że pandemia wywołała największy globalny kryzys rynku pracy w ciągu ostatnich 90 lat, gdzie setki milionów ludzi jest bez pracy lub pracuje niewystarczającą liczbę godzin. Najbardziej dotknięci pandemią pozostają kobiety i mniejszości etniczne. Oxfam obawia się, że wirus pogłębi biedę, w której przed wybuchem pandemii żyły setki milionów osób. Z ankietowanych 295 ekonomistów z 79 państw, 87% uważa, że pandemia doprowadzi do zwiększenia istniejących nierówności w zarobkach.

Rozwiązaniem jakie proponuje organizacja jest tymczasowe opodatkowanie 32 największych korporacji na świecie, które zarobiły najwięcej w czasie pandemii. Według szacunków, podatek miałby przynieść około 104 miliardy dolarów w 2020, wystarczająco, aby zapewnić wsparcie osobom najbardziej dotkniętym pandemią. Ekonomiści ostrzegają jednak, że takie działania prędzej zniszczyłyby majątek, niż zapewniły prawdziwe wsparcie.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ