Jak wynika z raportu Oxfam 1000 najbogatszych osób na świecie odrobiło straty spowodowane przez pandemię w ciągu 9 miesięcy. Oxfam uważa, że najbiedniejszym zajmie to dekadę.
Oxfam to miedzynarodowa organizacja humanitarna, zrzeszająca 20 organizacji charytatywnych, założona w 1942 r. w Oxfordzie. Jej siedziba znajduje się w Naoribi, Kenii. Celem organizacji jest zwalczanie głodu i pomoc humanitarna w krajach rozwijających się.
“Łączny majątek 10 najbogatszych osób na świecie wzrósł o pół biliona dolarów od początku pandemii – więc niż potrzebne, żeby zapłacić za szczepionkę COVID-19 dla każdego […]” – Oxfam w raporcie „Wirus nierówności” [tłum. własne]
Oxfam podkreśla, że pandemia wywołała największy globalny kryzys rynku pracy w ciągu ostatnich 90 lat, gdzie setki milionów ludzi jest bez pracy lub pracuje niewystarczającą liczbę godzin. Najbardziej dotknięci pandemią pozostają kobiety i mniejszości etniczne. Oxfam obawia się, że wirus pogłębi biedę, w której przed wybuchem pandemii żyły setki milionów osób. Z ankietowanych 295 ekonomistów z 79 państw, 87% uważa, że pandemia doprowadzi do zwiększenia istniejących nierówności w zarobkach.
Rozwiązaniem jakie proponuje organizacja jest tymczasowe opodatkowanie 32 największych korporacji na świecie, które zarobiły najwięcej w czasie pandemii. Według szacunków, podatek miałby przynieść około 104 miliardy dolarów w 2020, wystarczająco, aby zapewnić wsparcie osobom najbardziej dotkniętym pandemią. Ekonomiści ostrzegają jednak, że takie działania prędzej zniszczyłyby majątek, niż zapewniły prawdziwe wsparcie.