GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
ekonomia i finanse

Czekolada potaniała, ponieważ koronawirus uderzył w popyt na kakao

30 stycznia 2021, 13:35 / Zrodlo: marketnews24.pl / zdj. Pixabay

Zapotrzebowanie na kakao bardzo mocno spadło podczas pandemii. Spadł zwłaszcza popyt na czekoladę. Stąd bardzo niska jego cena, która dopiero teraz zaczyna rosnąć.

- Kakao w różnych postaciach w dużym stopniu spożywane jest w kawiarniach, a te były zamknięte podczas lockdownów – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB.

Ostatnio drożały surowce spożywcze, zwłaszcza soja i kukurydza, ale także cukier i kawa. Czy kakao również podąży tą ścieżką wzrostową? 

Ten trend właśnie się zaczyna, a wzrostowi cen sprzyjają czynniki podażowe, zwłaszcza strajki na Wybrzeżu Kości Słoniowej, spowodowane tym, że farmerzy sprzedawali kakao po zaniżonych cenach. Spodziewane są też mniejsze zbiory ze względu na warunki pogodowe.

- Ceny kakao mogą wystrzelić w najbliższych miesiącach – ocenia ekspert XTB. – I mogą dotrzeć w okolice 2 900 USD za tonę.

Jednak to oznacza, że cena kakao będzie nadal dużo niższa od poziomów sprzed pięciu lat, gdy kosztowało 3 300 – 3 400 USD.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ