GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
gospodarka

Pandemia a portfele Polaków. Czy w 2021 roku będziemy oszczędzać?

3 lutego 2021, 09:15 / opracowanie własne

Jakie podejście mają Polacy do oszczędzania u progu 2021 roku? Sprawdzono to w  najnowszym badaniu PAYBACK Opinion Poll. Okazało się, że pomimo częściowego  zatrzymania gospodarki w związku z pandemią większość z nas dość dobrze ocenia  swoją sytuację finansową. Daleko nam jednak do bycia mistrzami oszczędzania - pisze dla PolishBrief.pl PAYBACK Opinion Poll.

Za nami szczególnie trudny rok, pełen niespodziewanych zwrotów wydarzeń. Pandemia  koronawirusa wpłynęła nie tylko na nasze zdrowie, ale również stan kont bankowych. Wielu  Polaków musiało zmienić swoje nawyki zakupowe i przemyśleć dotychczasowe wydatki.  Początek 2021 roku wydaje się dobrym momentem na dyskusję o kwestiach finansowych.  PAYBACK zapytał więc Polaków o ich podejście do oszczędzania oraz postanowienia na  najbliższe miesiące.

Jak pandemia wpłynęła na nasze domowe budżety?

Dla przeszło połowy ankietowanych (58%) ostatnie 6 miesięcy nie przyniosło większych  zmian w zakresie finansów. Co trzeci respondent przyznał jednak, że jego sytuacja  ekonomiczna pogorszyła się. Z kolei w przypadku niemal co dziesiątej osoby minione pół  roku wpłynęło pozytywnie na domowy budżet. Dla 68% badanych, którzy zadeklarowali  zmianę stanu majątkowego, wiązało się to z pandemią i obowiązującymi obostrzeniami.

Stan finansów Polaków po lockdownach

6 na 10 ankietowanych posiada oszczędności o różnej wysokości. Pozostałe osoby żyją z  miesiąca na miesiąc, bez poczucia bezpieczeństwa związanego z posiadaną poduszką  finansową. Zdaniem autorów badania taka sytuacja 4 na 10 pytanych Polaków może wiązać  się z najpowszechniejszym wśród nas stylem oszczędzania. 59% respondentów  zadeklarowało bowiem, że odkłada wyłącznie nadwyżki, z którymi bywa różnie. Pozostali  każdego miesiąca oszczędzają stałą kwotę na przyszłe wydatki.

Ile udaje się nam odkładać?

Miesięczne oszczędności większości badanych (83%) nie przekraczają poziomu 1000 zł. Co czwarty z nas odkłada od 100 do 200 zł. Nieco mniejszej części osób udaje się oszczędzić  kwotę z przedziału 201–500 zł. Co piąty respondent może sobie pozwolić z kolei na  zachowanie 501–1000 zł na przyszłość, a co dziesiąty – 1001–2000 zł. Więcej środków jest  w stanie miesięcznie odłożyć zaledwie 8% Polaków.

Większość sądzi, że zarabia zbyt mało

Kwoty przeznaczane na oszczędności wiążą się zarówno ze stylem życia, jak i dochodami.  Przeważająca część ankietowanych (78%) nieposiadających odłożonych pieniędzy  przyznała, że zarabia zbyt mało i ma na głowie za dużo wydatków, aby móc zachować część środków na później. Reszta osób z tej grupy nie widzi sensu w oszczędzaniu (7%) lub ​ zwyczajnie nie jest w stanie zmobilizować się do zaciskania pasa (3%). Warto dodać, że wysokość posiadanych oszczędności satysfakcjonuje tylko 14% badanych.  Ponad połowa (54%) jest jedynie częściowo zadowolona z odłożonej kwoty. Pozostałe  osoby, czyli jedna trzecia respondentów, uważają ilość zachowanych na przyszłość  pieniędzy za niewystarczającą.

Na co zamierzamy wydać zgromadzoną gotówkę?

Najczęściej oszczędzamy, aby mieć środki na tzw. „czarną godzinę” lub wyjechać na urlop.  Każdy z tych motywów pojawił się w 20% odpowiedzi. Odkładamy pieniądze również po to,  aby móc pozwolić sobie na poważny zakup. W przypadku 16% osób chodzi o nieruchomość, a 15% – samochód. Poza tym 12% Polaków zaciska pasa, aby móc pozwolić sobie na  remont domu czy mieszkania. 11% respondentów zachowuje środki na emeryturę, a 9%  odkłada pieniądze, aby móc zabezpieczyć przyszłość dzieci. Jedynie 8% badanych nie  posiada jasno sprecyzowanego celu, na który oszczędza.

Jakie formy oszczędzania wybieramy?

Większość z nas pozostaje ostrożna w gospodarowaniu odłożonymi środkami. Najczęściej  decydujemy się na tradycyjne konto oszczędnościowe. Wariant ten wskazało 36%  badanych. Co ciekawe, sporą popularnością cieszy się również odkładanie gotówki –  wspomniało o tym 27% osób. Lokaty zajmują dopiero trzecie miejsce, z wynikiem 11%.  Jeszcze mniej respondentów oszczędza poprzez IKZE i inne zabezpieczenia emerytalne  (6%). Pieniądze na akcje i fundusze inwestycyjne przeznacza z kolei po 5% ankietowanych. Podobnie decyzje podejmiemy również i w tym roku. 39% Polaków skorzysta z konta  oszczędnościowego. Tyle samo osób odłoży gotówkę. 11% badanych skieruje swoje środki  na lokatę terminową, a po 7,5% zainwestuje w akcje lub zdecyduje się na jakąś formę konta  emerytalnego. Nie wszyscy planują jednak wstrzymywać się z wydawaniem pieniędzy. Co  piąty ankietowany oświadczył, że w ciągu najbliższych miesięcy nie zamierza w ogóle  oszczędzać. Zaciskanie pasa nie wszystkim przychodzi łatwo Połowa badanych traktuje oszczędzanie jako neutralną czynność, typowe przyzwyczajenie.  Dla niemal co trzeciej osoby (29%) odkładanie pieniędzy jest jednak nieprzyjemnym  obowiązkiem. Z drugiej strony co piąty respondent lubi żyć oszczędnie i nie ma z tym  większych trudności. Co ciekawe, w tej ostatniej grupie znalazło się o 12% więcej mężczyzn  niż kobiet.

Finanse w postanowieniach noworocznych Polaków

W ramach badania PAYBACK Opinion Poll zadano również pytanie o postanowienia na  2021 rok. Okazało się, że oszczędzanie uplasowało się zaraz za dbałością o zdrowie,  ex  aequo  z uprawianiem sportu. Większą uwagę stanowi swojego organizmu zamierza  poświęcić w nowym roku 19% respondentów. Niewykluczone, że ma to związek z  utrzymującą się pandemią. Odkładanie pieniędzy lub ćwiczenia fizyczne będą za to ​ priorytetem dla 13% badanych. 9% osób planuje mocniej zadbać o swój wygląd zewnętrzny,  a 8% – o życie osobiste. Warto zauważyć, że część pytanych Polaków (7%) chciałaby także  pozbyć się zobowiązań finansowych.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ