GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
news

Glapiński: Inflacja może nieznacznie przekraczać 2,5% r/r od II kwartału

5 lutego 2021, 15:50 / Zrodlo: ISBNews / zdj. gov.pl

Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynoszący 2,5% +/1 pkt proc. nie jest zagrożony i inflacja w celu pozostanie w najbliższych kwartałach najbliższych kwartałach, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Dodał, że w II kw. od drugiego kwartału CPI może nieznacznie przekraczać 2,5% r/r.

"Stabilność cen nie jest zagrożona. Jesteśmy prawie dokładnie w punkcie celu inflacyjnego NBP. Nasz średniookresowy cel, wynoszący 2,5% +/1 pkt proc. - nie wydaje się, żeby to było zagrożone. Inflacja jest w pełni zgodna z celem, taka ma pozostać w najbliższych kwartałach, dlatego koncentrujemy działania na wspieraniu aktywności gospodarki, wspieraniu wzrostu gospodarczego" - powiedział prezes NBP podczas wideokonferencji.

Dodał, że od drugiego kwartału CPI może nieznacznie przekraczać 2,5%.

"Wszystkie prognozy w tej chwili wskazują, że inflacja w tym roku pozostanie także zgodna z celem NBP, choć od drugiego kwartału CPI może nieznacznie przekraczać 2,5%, do czego przyczynią się głównie efekty bazy na cenach paliw. Ale zasadniczo będziemy się znajdować cały czas w celu NBP" - prognozuje szef banku centralnego.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 2,4% w ujęciu rocznym w grudniu 2020 r.

Jak wynika z listopadowej centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) inflacja konsumencka wyniesie 2,6% r/r w 2021 r. i wyniesie 2,7% w 2022 r.

Prognoza centralna dotycząca średniorocznej inflacji, w badaniu przeprowadzonym przez NBP wśród 23 analityków w okresie 18 grudnia ub.r. - 11 stycznia br., wynosi: 3,4% na 2020 r., 2,5% na 2021 r. i 2,6% na 2022 r.

(ISBnews)

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ