GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
news

Który kraj jest najbardziej innowacyjny?

5 lutego 2021, 23:40 / Bloomberg / zdj. Pixabay

W minionym tygodniu Bloomberg opublikował kolejną edycję światowego indeksu innowacyjności. Indeks porównuje najbardziej innowacyjne gospodarki świata, uwzględniając m.in. wydatki R&D, możliwości produkcyjne i koncentrację publicznych spółek technologicznych. Dla niektórych wyniki mogą być zaskakujące..

Według najnowszego indeksu innowacyjności Korea Południowa jest najbardziej innowacyjnym krajem świata. Palmę pierwszeństwa Koreańczycy odebrali Niemcom, którzy w najnowszym indeksie spadli na 4 miejsce.  Miejsce drugie zajął Singapur, trzecie: Szwajcaria. Światowe potęgi: USA i Chiny zajmują dopiero, odpowiednio, miejsca 11 pozycji (w 2013 r. USA była na pozycji lidera) i 16. Chińska gospodarka wciąż opiera się przede wszystkim na taniej sile roboczej. USA doskwiera problem złego systemu edukacji, który w ubiegłym roku nie mógł polegać na tradycyjnie mocnej fali imigrantów wobec COVID-19 i polityki Trumpa.

Większość danych uwzględnionych w indeksie pochodzi z okresu sprzed pandemii. Dostrzegalna jest jednak dość wyraźna korelacja pomiędzy pozycją w indeksie i tym jak efektywnie każde z państw radzi sobie z pandemią, czy to w zakresie środków prewencyjnych, czy opracowywaniu szczepionki.

„W roku COVID i wobec pilnych zmian klimatycznych, waga innowacji tylko rośnie. Innowacje są często mierzone nowymi pomysłami, produktami i usługami, ale dopiero ich […] adopcja stanowi prawdziwą miarę sukcesu” – Cathrine Mann, Citigroup [tłum. własne za Bloomberg]

Wysoka pozycja Korei Południowej jest skutkiem istotnego wzrostu aktywności patentowej i mocnych wyników w wydatkach R&D i możliwości produkcyjnej. Dla Korei innowacje to jedyna szansa na przetrwanie w rzeczywistości coraz bardziej zagarnianej przez rosnącego kolosa z Chin.

Spadek Niemiec może być sygnałem poważniejszych problemów. Bloomberg donosi, że niektórzy ekonomiści wskazują na brak niezbędnej strategii korzystania z technologii nowych generacji. Problem może jednak okazać się przejściowy, a w kolejnym indeksie Niemcy powinni „zyskać” choćby z uwagi na zaangażowanie spółki BioNTech w opracowanie szczepionki na COVID-19 (razem z Pfizer). Wciąż, powolna innowacyjnie Europa silnie kontrastuje z krajami Azji, np. Singapurem, którego pozycja w rankingu jest m.in. skutkiem rządowego wsparcia w pomoc spółkom przejścia do cyfrowej gospodarki i bardzo mocnych uniwersytetów. Kolejny przykład jak ważna jest współpraca rządu, publicznych uczelni i sektora prywatnego w rozwoju.

 

 

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ