GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
news

Czas na więcej kobiet w zarządach?

16 lutego 2021, 23:40 / Źródło: Reuters / zdj. Pixabay

Tak uważa norweski Fundusz Państwowy zarządzający aktywami o wartości 1,3 tryliona dolarów. Nie są to jednak tylko puste słowa: fundusz podjął już działania mające zachęcić spółki, w które inwestuje, do zmiany struktur zarządów i zatrudnienia większej ilości kobiet. Target: co najmniej 30% kobiet w zarządach.  

Norweski Fundusz to prawdziwy gigant, który ma realną możliwość zmian w świecie korporacyjnym. Fundusz dysponuje udziałami w około 9200 biznesów na całym świecie i jest właścicielem 1,5% wszystkich akcji na świecie. Chęć zwiększenia różnorodności nie jest dyktowany czysto idealistycznymi względami, Norwedzy uważają, że zmiana poprawi konkurencyjność spółek:  

 „To, co chcemy zobaczyć to lepszy udział kobiet w zarządach. Różnorodność jest dobra dla zarządów, ponieważ daje lepszą perspektywę, prowadzi do lepszych decyzji i jest coraz ważniejsza dla poprawy wiarygodności spółek” Carine Smith Ihenacho, Szef compliance Funduszu [tłum. PB za Reuters]

Norwedzy podkreślają, że brak kobiet w zarządzie może być czerwoną flagą i sugeruje, że proces rekrutacyjny spółki pozostawia wiele do życzenia. Fundusz zamierza wcielić oczekiwania w życie, poprzez wywieranie presji na spółkach, w które inwestuje, początkowo koncentrując się na dużych i średnich spółkach pod względem kapitalizacji na rozwiniętych rynkach USA i Europy. W 2020 r. podobne działania Funduszu skłoniły notowaną w Londynie sieć Domino’s Pizza do zmian struktury i powołania kobiet do zarządu.  

Działania Funduszu nie są zaskoczeniem. W 2003 Norwegia narzuciła obowiązkowy parytet w zarządach, zmuszając 500 spółek do podniesienia proporcji kobiet w zarządach do 40%.   Czy myślicie, że podobnych zmian doczekamy się w Polsce?  

1 komentarz

informator
informator
21 marca 2021, 09:29
Zarząd państwowej firmy zbożowej Elewarr sp. z o.o. od lat były domeną mężczyzn. W 2019 roku tj. za kadencji prezesa Daniela Alain Korony to się zmieniło wraz z powołaniem Moniki Parafianowicz do zarządu. Jak widać nie potrzebne są parytety, ustawy, wystarczy zwykła dobra wola.
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ