GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
news

Uber przegrywa proces w Wielkiej Brytani. Co dalej z "gig economy"?

21 lutego 2021, 20:06 / Bloomberg / zdj. Pixabay

Ostatni wyrok brytyjskiego Sądu Najwyższego może kosztować spółkę miliardy na wyspach. To jednak dopiero początek, jeżeli w ślad za Wielką Brytanią pójdzie reszta Europy. Uber chciał zrewolucjonizować rynek przewozów, ale w tej grze może przegrać.

Jak donosi Bloomberg, w ostatni piątek Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii uznał, że kierowcy Ubera są "pracownikami" w rozumieniu prawa. To oznacza, że przysługują im podstawowe prawa pracownicze: minimalna płaca, płatny urlop, przerwy w pracy. Wyrok dotyczył 25 kierowców, którzy od 5 lat toczą walkę sądową ze spółką. Inni niewątpliwie pójdą w ich ślady. Niebezpieczny precedens może łatwo zamienić się w koszmar: zaległości z tytułu samych podatków należnych od pracowników mogą wynieść 1,3 miliarda dolarów według analityków Bloomberga. Ten koszt będzie pewnie przeniesiony na klientów, w efekcie czyniąc przewoźników mniej konkurencyjnymi od tradycyjnych sieci taxi.

Stopniowo najważniejsze rynki Europy podążają w podobnym kierunku, wymagając od kierowców Ubera licencji i rejestracji. Istnieją podstawy, by twierdzić, że również w Polsce większość osób jeżdżących Uberem czy rozwożących zamówienia przez Uber Eats czy Glovo może stanowić pracowników (lub co najmniej przedsiębiorców), którzy powinni płacić podatki i móc polegać na opiece systemu (np. zdrowia). Założeniem polskiego systemu pracy jest jego zupełność. Za pracowników uważa się nie tylko osoby pracujące na podstawie umowy o pracę, ale również osoby wykonujące czynności pracy, niezależnie od "nazwy" czy "formy" umowy (np. umowy o dzieło, jeżeli wykonując czynności podlegają nadzorowi pracodawcy). Problem pojawia się wtedy, gdy zagraniczne spółki obchodzące system wygryzają krajową konkurencję cenowo i regulacyjnie (tzw. arbitraż regulacyjny), osiągając oligopol, w którym Polacy z samodzielnych mikro i średnich przedsiębiorców stają się pracownikami na "śmieciówkach".

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ