GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
news

PIE: 79% przebadanych miast odnotowało pogorszenie syt. finansowej w pandemii

10 marca 2021, 10:07 / Zrodlo: ISBNews / zdj. Pixabay

Mimo, że w 79% spośród 522 przebadanych miast odnotowało pogorszenie sytuacji finansowej w czasie pandemii, niemal połowa miast (45%) zapowiada inwestycje w cyfryzację usług społecznych, wynika z raportu "Polskie miasta w czasach pandemii", przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

"Raport stanowi podsumowanie wyników badań ankietowych przeprowadzonych wśród 522 polskich miast (co stanowi 55% wszystkich miast w Polsce). Badane ośrodki cechują się zróżnicowaną charakterystyką, znalazły się wśród nich zarówno ośrodki lokalne wielofunkcyjne, ośrodki ponadlokalne, jak i miasta aglomeracyjne oraz miasta rdzeniowe metropolii. Na podstawie danych przekazanych przez przedstawicieli miast i pracowników urzędów miejskich oraz stworzonej przez analityków PIE zmiennej obejmującej sytuację finansową i ekonomiczną miast, warunki życia mieszkańców, lokalny rynek pracy, funkcjonowanie przedsiębiorstw, otoczenie biznesu oraz aktywność organizacji społecznych w miastach, wyróżniono cztery klasy miast: o bardzo złej, złej, dobrej i bardzo dobrej sytuacji społeczno-gospodarczej. Połowa ośrodków została zaliczona do grupy charakteryzującej się złą sytuacją, zaś 27% miast cechuje się dobrą sytuacją. W bardzo złej sytuacji jest co dziesiąte badane miasto, z kolei w bardzo dobrej znajduje się 13% z nich" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Skutki finansowe i gospodarcze pandemii COVID-19 okazały się bardzo dotkliwe dla polskich miast. Większość z nich doświadczyła pogorszenia sytuacji budżetowej, 25% planuje zmniejszenie wydatków na kulturę i sport. Z drugiej strony zaobserwowano chęć zbudowania odporności poprzez inwestycje, co wiąże się jednak z zadłużeniem - 36% miast planuje je zwiększyć w 2021 r. O zadłużeniu częściej myślą miasta większe oraz te, które przed pandemią znajdowały się w dobrej sytuacji społeczno-gospodarczej.

"Wśród priorytetów inwestycyjnych znajduje się cyfryzacja. W przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców aż 81% badanych deklaruje wzrost działań w obszarze cyfryzacji swoich usług. W strategiach mniejszych ośrodków cyfryzacja nie jest aż tak istotna, co z jednej strony może wynikać z węższego zakresu realizowanych przez nie zadań publicznych, a z drugiej - pokazuje, że w dłuższym okresie negatywnym skutkiem pandemii może być powiększenie dystansu rozwojowego między ośrodkami bardziej zamożnymi i większymi, a miastami będącymi w gorszym położeniu społeczno-gospodarczym" - powiedziała kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE Katarzyna Dębkowska, cytowana w materiale.

Jeżeli chodzi o sytuację finansową, 79% badanych miast odnotowało jej pogorszenie. Pandemia uderzyła także w warunki życia mieszkańców, przede wszystkim w funkcjonowanie służby zdrowia, placówek edukacyjnych, ośrodków kultury, sportu i rekreacji, jak również w warunki działalności przedsiębiorstw - 47% miast zgłaszało pogorszenie sytuacji, jeżeli chodzi o prowadzenie biznesu. Zdecydowanego pogorszenia doświadczyły w większym stopniu miasta powyżej 100 tys. mieszkańców (37%), w następnej kolejności miasta średnie (28%) oraz małe (13%). Szczególne utrudnienia wystąpiły w największych ośrodkach, w których zlokalizowane są firmy turystyczne, gastronomiczne oraz z branży kultury i rozrywki. Jedynym obszarem, w którym sytuacja uległa poprawie, jest bezpieczeństwo sanitarne - w tym zakresie polepszenie odnotowano w 26% badanych miast, wskazano również.

"2021 rok będzie kluczowy dla miast z perspektywy kształtowania długofalowej odpowiedzi na kryzys pandemiczny i jego następstwa. Głównym wyzwaniem będzie utrzymanie płynności finansowej, wspomaganej w dużej mierze dotacjami, subwencjami oraz instrumentami kredytowymi. Wzrost zadłużenia planuje w najbliższym roku 36% miast, a ponad 1/4 z nich jeszcze nie podjęła w tym zakresie decyzji, przy 35% ośrodków deklarujących brak zmian w tym zakresie. Istotnym elementem zwiększania zasobów finansowych w najbliższym czasie będą zewnętrzne środki pomocowe, z których planuje skorzystać 30% miast. 20% miast zamierza zainwestować w poprawę jakości powietrza, a 14% chce zwiększyć strumień inwestycji w infrastrukturę rowerową. 46% miast deklaruje intensyfikację działań w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego. Ponadto, w ramach zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego pracowników urzędów, 39% miast zamierza wprowadzić hybrydowy system pracy na wybranych stanowiskach" - podsumowano. 

(ISBnews)

1 komentarz

Drzewa mogą pomóc ocalić życie na Zremi
Drzewa mogą pomóc ocalić życie na Zremi
8 kwietnia 2021, 14:35
Ja też mam pogorszenie syt. finansowej. Mam ponad hektar lasu koło Torunia nie mam pieniędzy na utrzymanie lasu a nawet na życie. Napisałem do kancelarii premiera żeby pomogli ale nic nie pomogli. Jest mi przykro że mają miliony dla Rydzyka dla Macierewicza dla swoich kolesi. Dobrzy ludzie to są zawsze na końcu.
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ